W jaki sposób szybko się uczyć? Szybkie uczenie – jak?
Jakie znacie techniki szybkiego uczenia, szybkiego zapamiętywania rzeczy? W jaki sposób się uczycie? Czy szybko wam wchodzą materiały, gdy się uczycie?
10 Odpowiedzi
Aby szybko się uczyć, przede wszystkim musisz uczyć się dużo i często, aby twój umysł był przyzwyczajony do przyswajania wiedzy.
Jeśli np. jesteś studentem, balujesz pół roku, a potem w 3 dni chcesz ogarnąć cały materiał, to nie zdziałasz cudów.
A jeśli uczysz się często ale chcesz efektywniej, staraj się wiązać kwestie, których się uczysz, z przedmiotami w otoczeniu. Niech np. biurko kojarzy Ci się z czymś, czego się uczysz, niech obraz na ścianie się kojarzy.
Bardzo przydatne też są emocje przy nauce, najbardziej zapamiętujemy rzeczy związane z naszymi emocjami. Więc staraj się kwestie, których się uczyć, wiązać z pozytywnymi emocjami.
Na szybkie uczenie jest wiele sposób, są na ten temat nawet książki. Można budować sobie zamki pamięciowe, uczyć się na zasadzie skojarzeń, lub za pomocą programów od powtórzeń, gdy uczymy się języka.
Można też się wspomagać magnezem, kofeiną. Są też te słynne tabletki sesja, ale nigdy ich nie próbowałem.
Na początek zadbaj o dostarczenie organizmowi niezbędnych minerałów, które wspomogą pracę mózgu. Dobrze sprawdzi się tu zażywanie magnezu, przyjmowanie środków wspomagających mózg i koncentrację typu sesja, vitrum memory, doppelherz aktiv, bilobil czy vita buerlecithin.
Pierwszym i kluczowym krokiem, aby szybko się uczyć, jest to, aby chcieć się uczyć.
Jeśli uczysz się czegoś, ale uznajesz to za bezsensowne i chcesz to wklepać w głowę, żeby zapomnieć – nie nauczysz się szybko i nie nauczysz się dobrze.
Więc najpierw znajdź motywację do nauki.
Gdy już masz motywację i to, czego się uczysz, interesuje Cię, wiedza będzie Ci wchodzić sama do głowy bez większego wysiłku.
Tryby w twojej głowie będą pracować wtedy na najwyższych obrotach, ale nie odczujesz tego 🙂
Im więcej i częściej się uczysz, tym szybciej będziesz się uczyć, gdyż w twoim mózgu będzie się tworzyć więcej połączeń neuronowych.
Więc jak będziesz się uczyć raz na tydzień, to nie licz na to, że zdołasz się szybko uczyć.
Uczyć się najlepiej codziennie. Niekoniecznie dużo, ale chociaż trochę.
Tak samo im więcej wiesz i umiesz, tym łatwiej uczyć się nowych rzeczy.
Gdy uczysz się tematu, który Cię interesuje, będzie Ci wchodzić jak bułeczka z masłem. Jeśli jesteś głodny wiedzy i lubisz się uczyć, to wszystko będzie wchodzić łatwo. Jeśli zaś wkuwasz coś bez wewnętrznego przekonania, ciężko będzie Ci przyspieszyć proces uczenia się. Równie dobrze możesz usiąść przed telewizorem i zrelaksować się.
Aby uczyć się szybko i efektywnie, trzeba to przede wszystkim robić często. Powtarzalność jest sukcesem w rozwoju we wszystkich dziedzinach. chcesz być dobrym fryzjerem, musisz dużo praktykować i dużo strzyc. chcesz być dobrym weterynarzem, musisz pomagać wielu zwierzętom. Chcesz być dobrym mechanikiem samochodowym musisz dużo i często naprawiać samochody. Chcesz się szybko uczyć – rób to codziennie i poświęcaj na to jak najwięcej czasu.
Należy uczyć się w czasie najlepszym do tego. Poświęcaj czas na naukę rano po przebudzeniu, kiedy umysł jest w najświeższym stanie i jest najbardziej aktywny.
Nie jadaj ciężkich potraw przed nauką. Jak najesz się kotletów schabowych czy mielonych i ogólnie czerwonego mięsa to będzie ci znacznie trudniej się skupić, ponieważ twój organizm sporo wysiłku musi włożyć w trawienie.
Najlepiej jest zjeść coś lekkiego węglowodanowego lub białkowego.
Pamiętaj aby poświęcać też odpowiednią ilość czasu na relaks.
Są też specjalne techniki zapamiętywania związane ze skojarzeniami, tak zwane pałace pamięciowe, ale to już bardziej zaawansowany temat.
A może technika pomodoro? Mi ona bardzo pomaga również w pracy polega to na uczeniu się przez 20 minut i robieniu 5 minutowych przerw. Wtedy przez to 20 minut jesteśmy maksymalnie skupieni, nic nas nie rozprasza i idzie szybciej coś zrobić czy zapamiętać.
Wysypiaj się i po dobrze mi się nie ucz się rano. Rano umysł jest bardzo chłodny.
Druga opcja – ucz się po wysiłku fizycznym. Na przykład idź biegać na 20 minut a potem się ucz.