Problem z oddychaniem po jedzeniu
Mój tata ostatnio skarżył się na problem z oddychaniem po jedzeniu. Skąd mogą się brać problemy z oddychaniem po jedzeniu? Ktoś z was miewa trudności z oddychaniem po jedzeniu?
5 Odpowiedzi
Problem z oddychaniem po jedzeniu może mieć naprawdę wiele przyczyn, takich jak alergie na jakieś jedzenie, może to być jakiś problem neurologiczny, choroby górnych dróg oddechowych, nowotwory, urazy itp. Lepiej zabierz tatę do lekarza, nawet jak nie ma na to chęci, może to nie jest nic groźnego, a może należy podjąć leczenie.
Na odległość nikt z nas tego nie oceni i na pewno nie wykona badań, ani nie przepisze leków. Nie należy tych objawów lekceważyć, bo mogą być niebezpieczne, dlatego po prostu czym prędzej udajcie się do lekarza. W przypadku chociażby wstrząsu anafilaktycznego może być mało czasu na ratunek.
Ja kiedyś miałem problem z oddychaniem po jedzeniu, ale to było tylko przez 2 dni i przeszło. Postanowiłem, że jak na trzeci dzień będzie, to idę do lekarza. Ale właśnie przeszło na trzeci dzień.
Pamiętaj, aby zjadać odpowiednią ilość jedzenia – mnie za dużo. Ale też pamiętać, aby się ruszać. Moja mama w czasie pandemii praktycznie przez rok nie ruszała się z mieszkania bo za bardzo okazjonalnym chodzeniem do sklepu.
Przez ten rok bardzo nabrała na wadze – ponad 15 kg. Zaczęła ją boleć w klatce piersiowej ciężko jej się oddycha. Wymyśliła sobie że pewnie ma jakąś chorobę serca. Poszła do lekarza i ten powiedział jej, aby zaczęła się często ruszać. Zaczęła codziennie sobie robić spacery, częściej wychodzić z mieszkania i chodzić po schodach, nawet trochę jeździć rowerem. Po około 6 tygodniach wszystko jej ustąpiło. Lekarze w Polsce w dzisiejszych czasach zbyt rzadko przepisują pacjentom ruch. Brak ruchu jest najczęstszą przyczyną problemów oddechowych czy problemów z układem krążenia.
Ja już wcześniej mówiłem, że na pewno brakuje jej ruchu, ale musiał jej to powiedzieć lekarz, żeby wzięła to do siebie.
Może to być spowodowane przez kilka czynników, w tym astmę, alergie, zapalenie tchawicy lub zapalenie oskrzeli. Jeśli masz objawy związane z problemami z oddychaniem po jedzeniu, najpierw skonsultuj się z lekarzem, aby uzyskać profesjonalne porady medyczne. Kiedy już ustalisz, dlaczego masz problemy z oddychaniem po jedzeniu, możesz spróbować wdrożyć kilka prostych strategii, aby pomóc sobie poradzić sobie z problemem.
Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów z oddychaniem po jedzeniu, upewnij się, że jesz wystarczająco powoli, aby zapobiec przełykaniu powietrza.
Upewnij się również, że jesz regularnie, a także unikasz jedzenia zbyt dużych porcji.
Twoja dieta powinna zawierać wystarczającą ilość błonnika, aby utrzymać zdrowy układ trawienny – znajdziesz go w wielu owocach i warzywach. Dodatkowo, unikaj jedzenia ostrych przypraw i produktów, które mogą powodować alergie lub działać drażniąco.
Jeśli masz astmę, lekarz może zalecić odpowiedni sposób leczenia.
U mojego taty był taki sam problem i się główkował co mu jest. Jak zobaczyłam, jakie porcje on zjada, znaleźliśmy przyczynę. Mama zaczęła mu nakładać mniej i od razu lepiej się czuje. Na początku protestował i nie zawsze chciał zjeść mniej, ale w końcu się przestawił.