Jakie rodzaje włókien wchodzą w skład nerwów obwodowych?
Jakie rodzaje włókien wchodzą w skład nerwów obwodowych? Z jakich włókien składają się nerwy obwodowe?
5 Odpowiedzi
W obwodowym układzie nerwowym są dwa rodzaje włókien:
Włókna aferentne (dośrodkowe, czuciowe). Włókna te są odpowiedzialne za przesyłanie do obwodowego układu nerwowego impulsów nerwowych z różnorodnych receptorów znajdujących się w całym ciele człowieka.
Odwrotną rolę spełniają natomiast włókna eferentne (odśrodkowe, ruchowe). One z kolei zajmują się przesyłaniem impulsów z obwodowego układu nerwowego do struktur wykonawczych. Najprostszy przykład – mogą wysyłać impuls do mięśni, gdy chcemy się ruszyć.
Powyżej przedstawiono jedną z klasyfikacji, ale włókna też można podzielić inaczej. W obwodowym układzie nerwowym są włókna układu autonomicznego. One kontroluję czynności naszego organizmu poza naszą świadomością, jak np. czynności serca, trawienie itd.
Z kolei włókna układu somatycznego są odpowiedzialne za czynności świadome, np. naciskanie klawiszy na klawiaturze, gdy chcemy coś napisać.
Włókna aferentne i włókna eferentne. Coś takiego mieliśmy ostatnio na biologii.
Układ obwodowy składa się ze zwojów oraz nerwów zbudowanych z włókien należących do układu somatycznego i autonomicznego.
Nerwy obwodowe składają się z dwóch głównych rodzajów włókien: włókien nerwowych czuciowych (afferentnych) i włókien nerwowych ruchowych (eferentnych).
Włókna czuciowe przekazują informacje z ciała do ośrodkowego układu nerwowego (OUN), natomiast włókna ruchowe przekazują informacje z OUN do mięśni i gruczołów.
Oba te rodzaje włókien mogą być mielinowe lub niemielinowe, w zależności od obecności osłonki mielinowej, która przyspiesza przekazywanie impulsów nerwowych.