Czy rozmowa z psychologiem pomaga?
Czy rozmowa z psychologiem pomaga? Czy ktoś z was uczęszczał do psychologa? Czy rozmowa z psychologiem pomaga sobie radzić z problemami czy ciężkimi przeżyciami?
9 Odpowiedzi
To czy rozmowa z psychologiem pomaga, to jest kwestia tego na jakiego psychologa się trafi oraz co ważne, jak samemu się do tego podchodzi. W dużej mierze należy podjąć współpracę z nim, robić to, co on sugeruje, starać się przepracowywać pewne problemy.
Bardzo dużo czynnikó musi się złożyć żeby się udało kogoś wyleczyć przez rozmowę z psychologiem. Między innymi zalezy to od przypadku z jakim się ma do czynienia. I od zdolności psychologa rzecz jasna.
Warto spróbować. Nawet jeśli by miała nie pomóc, to lepiej iść niż nie iść. To tak samo jak np. z bólem pleców, który nie przechodzi. Lepiej iść do specjalisty czy nie iść? Oczywiście, że lepiej iść.
Tak ponieważ można opowiedzieć o swoich problemach, a dodatkowo psycholog potrafi wyjaśnić skąd one się biorą. I pomaga znaleźć ich rozwiązanie.
Polska jest jeszcze dosyć zacofanym krajem mentalnie i mało ludzi korzysta z pomocy psychologa. Więcej ludzi chodzi do księdza (księża nie mają odpowiednich kompetencji, są ograniczeni przez swoje religijne dogmaty), albo do wróżki (co jest tak absurdalne, że nawet nie komentuję).
Rozmowa z psychologiem to najlepsze możliwe rozwiązanie, gdy mamy problemy, z którymi nie możemy sobie sami poradzić. Lub z psychoterapeutą. Spora część społeczeństwa nie potrafi samodzielnie sobie radzić z problemami i niektórzy męczą się całe życie w swoim mentalnym piekle.
Daleko nie muszę szukać – mojej siostry ciotecznej partner ma jakieś problemy emocjonalne z dzieciństwa, awanturuje się z nią praktycznie codziennie, dziecko znerwicowane, ale on nie widzi winy w sobie, tylko w mojej siostrze. Ona też nie widzi tego, że powinna od niego odejść, gdyż robi sobie krzywdę i dziecku. Wg niej dla dziecka jest dobrze, jak jest ojciec, ale w tej sytuacji jest odwrotnie.
Oczywiście że pomaga. Ważne jest by psycholog był odpowiedni i nam podpasował, ale bardzo często pomaga już samo wygadanie się przed kimś więc jak najbardziej warto udać się do psychologa jeśli tylko mamy takie poczucie, że by to się nam przydało 🙂
W szkole nie uczy się młodych ludzi, aby umieć odczytywać i interpretować własne emocje. Nie uczy się też rozmowy o emocjach. Ja się tego nauczyłem z oglądania seriali. Dobrych seriali.
I przez to, że właśnie tego brakuje w edukacji od zawsze, zarówno większość dzieci, jak i rodziców, jest analfabetami emocjonalnymi. I gdy są problemy w życiu, ludzie z tymi problemami tkwią nierzadko przez całe życie. Albo zajmuje im powiedzmy 10 lat zanim zrozumieją, co jest nie tak.
Psycholog po pierwsze pomoże nam nazwać nasze emocje. To już jest pierwszy krok. Po drugie – pomoże je zrozumieć. Znaleźć ich przyczynę. Pomoże też radzić sobie z nimi, da wskazówki. Rozmowa z psychologiem to rozmowa z drugim człowiekiem, ale kompetentnym człowiekiem. Gdy mam poważniejszy problem, rozmowa z koleżanką, mamą, ciocią czy babcią nierzadko może zaszkodzić, a nie pomóc. Ponieważ osoba taka nie podchodzi profesjonalnie, neutralnie, lecz patrzy przez pryzmat swoich emocji i potrzeb, które mogą kolidować z twoimi emocjami i potrzebami.
Oczywiście cały czas przyjmujemy założenie, że idziemy do dobrego psychologa. Jak trafiasz na psychologa, który po poronieniu radzi Ci, aby kupić sobie pieska (i to jeszcze na pierwszej wizycie), no to jak dla mnie taki człowiek powinien mieć zakaz wykonywania zawodu. Podałem taki przykład, gdyż jest to przykład realny, taka sytuacja wystąpiła bodajże we Wrocławiu. Nie wiem, jak się sprawa dalej potoczyła.
Ja miałam pewien wypadek i potem bałam się robić wiele rzeczy. Przestałam się bać dopiero po kilku sesjach z psychologiem.
Tak, rozmowa z psychologiem często przynosi wiele korzyści. Psycholog może pomóc Ci zrozumieć i poradzić sobie z trudnościami, z którymi się borykasz, takimi jak stres, lęk czy depresja.
Jest to bezpieczne miejsce, gdzie możesz wyrazić swoje uczucia i myśli bez obawy o ocenę. Psycholog może również dostarczyć Ci narzędzi i strategii, które pomogą Ci poprawić swoje samopoczucie i jakość życia.
Ponadto, regularne sesje terapeutyczne mogą przyczynić się do lepszego zrozumienia siebie i swoich potrzeb.