Od czego zależy zdolność skupiająca soczewki?
Od czego zależy zdolność skupiająca soczewki? Jaki czynniki mają wpływ na to, jaka jest zdolność skupiająca soczewki? Co ma wpływ na zdolność skupiającą soczewki?
3 Odpowiedzi
Zdolność skupiająca soczewki zależy od promieni krzywizn, a także od współczynnika załamania światła w ośrodku, z którego wykonana jest soczewka względem ośrodka otoczenia soczewki.
Zdolność skupiająca to też inaczej zdolność zbierająca.
Dodatnia zdolność zbierająca oznacza właśnie soczewkę czy układ optyczny skupiający.
Z kolei ujemna zdolność zbierająca oznacza soczewkę lub układ rozpraszający.
Jest też zerowa zdolność zbierająca i w tym przypadku oznacza ona brak zmiany kierunku promieni po przejściu przez soczewkę. Czyli obie powierzchnie robocze mają płaska powierzchnię i znajdują się równoległe do siebie. Może wtedy najwyżej wystąpić przesunięcie równoległe, gdy kąt padania promieni będzie różny od zera.
Zdolność skupiająca soczewki zależy od składu chemicznego soczewki i materiału, z którego została ona wykonana.
Soczewki są wykonane z materiału, który ma zdolność skupiania światła, dzięki czemu może powiększać obraz. W przypadku soczewki skupiającej, refrakcja światła jest wykorzystywana do skupienia światła i powiększenia obrazu.
Większość soczewek skupiających jest wyposażona w powłokę antyrefleksyjną, która zmniejsza ilość odblasków, dzięki czemu obraz jest bardziej wyraźny i ostry.