Jakie gazy powodują efekt cieplarniany?
Jakie gazy powodują efekt cieplarniany? Jakie gazy wpływają na to, że powstaje efekt cieplarniany? Które gazy najgorzej wpływają na naszą atmosferę?
5 Odpowiedzi
Głównym gazem cieplarnianym jest dwutlenek węgla. Jest on produkowany na różne sposoby – przez spalanie paliw kopalnych, olbrzymie hodowle zwierząt. Głównym problemem na świecie jest obecnie zbyt duża ilość ludzi w – wiąże się to z ogromnym spalaniem paliw kopalnych oraz nadmiernym spożyciem mięsa.
Nadmierne spożycie mięsa z kolei skutkuje tym, że wycina się niezbędne dla ludzkości lasy pod to, aby hodować bydło i uprawy do karmienia bydła.
Wycina się też drzewa po to aby budować domy lub inne przedsięwzięcia.
Jedynym sposobem na zatrzymanie tego jest powstrzymanie drastycznego przyrostu naturalnego w niektórych krajach oraz ograniczenie spożycia mięsa o znacznym stopniu w krajach rozwiniętych.
Przejścir na zieloną energię – energia wiatrowa, wodna oraz fotowoltaika czy pompy ciepła to też jest bardzo ważna sprawa.
Metan oraz freony to także gazy cieplarniane. Te drugie powodują dziurę ozonową mogącą mieć katastrofalne skutki dla planety.
Metan został odkryty i wyizolowany przez Alessandro Voltę w latach 1776–1778, . Volta pobrał go z mokradeł nad jeziorem Maggiore. Metan powstaje w przyrodzie w wyniku beztlenowego rozkładu szczątków roślinnych – proces ten może zachodzić np. na bagnach. W jego wyniku powstaje gaz błotny.
Metan to także główny składnik gazu kopalnianego oraz gazu ziemnego. Stanowi zazwyczaj 90% lub więcej.
Największym źródłem metanu jest wspomniany wyżej gaz ziemny. a także pokłady węgla. Nierzadko spotykamy go w towarzystwie innych węglowodorów. Rzadko współwystępuje z azotem i helem.
Najpowszechniejszym gazem cieplarnianym jest para wodna. A oprócz wspomnianych wyżej, inne gazy cieplarniane to gazy przemysłowe, halon, podtlenek azotu i ozon.
Gazy cieplarniane są złe w tym, że przepuszczają większość docierającego do planety elektromagnetycznego promieniowania słonecznego, zwanego krótkofalowym. Przy czym pochłaniają promieniowanie podczerwone, zwane długofalowym, z naszej planety.
Utrudniając ucieczkę energii w przestrzeń kosmiczną, średnia temperatura w naszej atmosferze i na powierzchni planety są wzrasta. W atmosferze ziemskiej gazy cieplarniane obecne są zarówno w wyniku naturalnych procesów, jak i na skutek działalności człowieka.
Właśnie te powstałe wskutek działalności człowieka są wydzielane w nadmiernych ilościach. Pierwsza wypowiedź powyżej wszystko dobrze ujęła. Problemem jest spalanie i mięso. A główna przyczyna – za dużo ludzi.
Przez podnoszące się temperatury niszczeją rafy koralowe, a bez nich człowiek nie ma szans żyć na tej planecie.
Gazy, które powodują efekt cieplarniany, to głównie dwutlenek węgla (CO2), metan (CH4), tlenek azotu (N2O) i fluorowcowe węglowodory (HFC, PFC i SF6).
Te gazy, zwane gazami cieplarnianymi, są emitowane przez różne działalności ludzkie, takie jak spalanie paliw kopalnych, produkcja energii elektrycznej, transport, przemysł rolniczy i hodowlany oraz wylesianie.
Gazy cieplarniane absorbują promieniowanie słoneczne i zatrzymują je w atmosferze, co powoduje wzrost temperatury w skali globalnej.
Ten efekt cieplarniany jest główną przyczyną zmian klimatu, które mają poważne konsekwencje dla środowiska naturalnego i życia na Ziemi.