Jakie substancje są wydalane przez układ wydalniczy człowieka?
Jakie substancje są wydalane przez układ wydalniczy człowieka? Jakie substancje wydostają się z człowieka? Tak biologicznie / chemicznie / naukowo rzecz ujmując.
3 Odpowiedzi
Przez układ wydalniczy człowieka wydalany jest mocznik, amoniak, sole mineralne, woda, barwniki żółciowe.
Mocz nie zawsze ma dokładnie taki sam skład.
Skład moczu, a także jego ilość, zależy od stanu fizjologicznego organizmu danej osoby, środowiska i stylu życia oraz od składu pobieranego pokarmu i wypijanych płynów.
Mniej więcej połowę rozpuszczonych w moczu substancji to mocznik – produkt przemiany aminokwasów.
Ponadto w moczu znajduje się urochrom i urobilinogen – barwniki moczowe będące produktami rozkładu hemoglobiny. Inny składnik to was moczowy pochodzący z przemian kwasów nukleinowych, kreatynina powstała z przemian azotowych – szczególnie w mięśniach oraz jony potasowe, sodowe, wapniowe, chlorkowe, magnezowe, siarczanowe VI i fosforanowe. Średnia dobowa produkcja moczu wynosi około 1.5 dm3.
Ilość, skład i właściwości moczu pomagają w diagnozowaniu chorób i stanowią informację o stanie fizjologicznym organizmu. Jeśli w moczu wystąpią białka hemoglobina – oznacza to schorzenia zapalne nerek i uszkodzenie kłębków oraz cewek nerkowych.
Jeśli w moczu odnotowujemy obecność cukru i ciał ketonowych – oznacza to cukrzycę. Z kolei zbyt duża produkcja moczu może wskazywać na niewydolność przysadki mózgowej i wydzielanie ADH.
Do substancji wydalanych z organizmu należą: mocznik, sole mineralne, woda, dwutlenek węgla oraz zbędne i szkodliwe produkty przemian chemicznych zachodzących w organizmie. Wydalanie nie należy mylić z usuwaniem niestrawionych resztek pokarmu. Nie są to produkty przemian chemicznych zachodzących w komórkach, dlatego proces ten jest nazywany defekacją, a nie wydalaniem.