Najczęstsze przyczyny pożarów
Jakie są najczęstsze przyczyny pożarów? I dodatkowo – jakie są najczęstsze przyczyny pożarów w domu lub mieszkaniu?
Od czego najczęściej wybuchają pożary? Z jakich powodów najczęściej wybuchają pożary?
3 Odpowiedzi
Wśród najczęstszych przyczyn pożarów wymienia się: podpalenia, niewłaściwe obchodzenie się z ogniem, pozostawienie otwartego ognia bez nadzoru, niewłaściwą organizację pracy (np. brak nadzoru, brak oznakowań o zakazie palenia), wyładowania atmosferyczne (brak bądź niewłaściwe urządzenia odgromowe), elektryczność statyczną (brak instalacji uziemiających), nieprawidłową eksploatację urządzeń elektrotermicznych, nieprawidłową eksploatację przewodów kominowych, nieostrożność w trakcie prowadzenia prac pożarowo niebezpiecznych (tj. spawanie, cięcie, zgrzewanie, podgrzewanie materiałów), samozapalenia w procesach technologicznych oraz składowaniu płodów rolnych, wady lub niewłaściwe użytkowanie urządzeń elektrycznych (przeciążenia, zwarcia, łuk elektryczny), reakcje chemiczne wynikające z pokrewieństwa materiałów, reakcje chemiczne w technologii i składowaniu oraz mieszaniu cieczy łatwo zapalnych, przyczyny mechaniczne (czyli niewłaściwą eksploatację urządzeń i maszyn, tj. tarcie elementów, iskry mechaniczne).
Jeśli zaś chodzi o najczęstsze przyczyny pożarów w domach i mieszkaniach, są to: nieprawidłowa praca urządzenia grzewczego, wypadki spowodowane nieumyślnością osób dorosłych, wady sprzętu i urządzeń elektrycznych [w szczególności kabli, sprzętu oświetleniowego i odbiorników (nie wliczając urządzeń grzewczych)], przypadki podpaleń.
Najczęściej moim zdaniem pożary wywołują osoby uwielbiające połączenie: alkohol + papierosy. Ilekroć bym nie odwiedzał osób właśnie mających takie upodobania, to często u nich widać dziury np. w tapicerce wersalki, albo w narzucie, takie charakterystyczne dziury po papierosie. Do tego jak często się spotykam z artykułami o tym, że ktoś był pijany, zasnął, papieros upadł i się coś zajęło.
Innym częstym powodem jest niewłaściwe korzystanie z kaloryferów elektrycznych. Nie wiem co trzeba mieć w głowie żeby na tym suszyć pranie i zatykać te otwory, układając na tym mokre ubrania.
W każdym przypadku pożaru winę za jego powstanie ponosi człowiek. To człowiek jest przyczyną 100% pożarów. Szkoda tylko, że przez człowieka tak często cierpi przyroda. Zarówno zwierzęta, jak i rośliny. A już o cierpieniu innych ludzi nie wspomnę.