Psycholog czy psychiatra?
Czym się różnią te oba zawody? Jak wygląda prowadzone przez nich leczenie? Jakimi przypadkami zajmuje się psycholog a jakimi psychiatra? A co z psychoterapeutą?
7 Odpowiedzi
To zależy od natury problemu. Jeśli cierpisz na bardzo ciężką depresję, traumatyczne przeżycia, masz poważne stany lękowe, wtedy do psychiatry.
Jak to raczej coś lżejszego, masz problemy w pracy, ale nie odbija się to specjalnie na fizjologicznym funkcjonowaniu organizmu, wtedy do psychologa.
Psycholog to wykształcenie humanistyczne. Nie może Ci przepisać leków. Może z Tobą porozmawiać i za pomocą rozmowy Ci pomóc. Psychiatra to lekarz i on może już dać Ci leki na receptę. Jak chodzisz z dzieckiem na terapię, najczęściej chodzisz do psychologa.
W przypadku, gdy cierpisz na ciężką depresję, albo miałeś jakieś bardzo traumatyczne przeżycia i masz z tym problemy, lepiej udać się do psychiatry. jeśli masz na przykład jakieś lekkie problemy ze stresem, lub coś podobnego wtedy psycholog może pomóc.
Psycholog nie jest lekarzem, więc nie ma uprawnień do tego by wspomóc pacjenta farmakologicznie. Może zrobić testy osobowości, testy do jakiej pracy się nadajesz, albo testy na inteligencję. Może też prowadzić terapię za pomocą rozmowy i innych zajęć. Psychiatra jest zaś lekarzem, który musi przeprowadzić dokładny wywiad i w zależności od potrzeby przepisać różnego rodzaju leki na receptę, albo skierować do szpitala psychiatrycznego. Najlepiej jest jednak kiedy psycholog i psychiatra współpracują ze sobą podczas leczenia konkretnej osoby. Dzięki czemu terapia jest pełna, a osoba przychodząca po pomoc ma nie tylko pełną diagnostykę, ale również wsparcie i terapię.
Najważniejsza różnica – psycholog nie jest lekarzem, psychiatra jest lekarzem. Myślę, że z większym problemem lepiej wybrać się do psychiatry. Ewentualnie może psycholog sam pokieruje do psychiatry. W końcu psycholog nie może przepisać lekarstw. Ponadto do psychologa trzeba mieć skierowanie na psychoterapię w ramach NFZ, a do psychiatry nie jest wymagane takie skierowanie. Psychiatra decyduje, czy skierować pacjenta na psychoterapię (którą prowadzi psycholog, który dodatkowo ukończył 4 letnie studia z psychoterapii). Oczywiście psychiatra też może prowadzić psychoterapię.
Odwiedziłem psychiatrów i psychologów, udzielę krótkiej rady. Chociaż mogę przejść do szczegółowych wyjaśnień. Najlepiej odwiedzić Centrum Psychiatryczne, w którym z Pacjentem pracują psychiatrzy i psychologowie. Najpierw pacjent zostaje zdiagnozowany przez psychiatrę, w razie potrzeby ma przepisane leki, a jeśli zostanie stwierdzone, że warto odwiedzić psychologa – pacjent zaczyna odwiedzać psychologa, który współpracuje z psychiatrą, aby osiągnąć jak najszybszy i najlepszy efekt. Ten rodzaj problemu często pojawia się ponownie po miesiącach lub latach. Męczarnie często trwają całe życie. Dlatego ważne jest, aby znaleźć najlepszą opcję dla pacjenta. Jeśli to depresja. Nie lekceważ tego. Cierpię na depresję od ponad 10 lat z przerwami. Ale z biegiem czasu to się pogarsza. Psychologia to poważna nauka, a dobry psycholog może pomóc o wiele bardziej niż jakikolwiek antydepresant!
To zależy. Ja polecam panią psycholog, która ma gabinet w stolicy Warmii i Mazur: psychoterapia Olsztyn