Miejsce publiczne – definicja, przykłady miejsc publicznych
Czy możecie podać przykłady miejsc publicznych? Czy park to miejsce publiczne? Czy kino to miejsce publiczne? Czy chodnik, ulica, plac, sklep spożywczy to miejsca publiczne?
Jaka jest definicja miejsca publicznego? Jak definiujemy miejsce publiczne?
4 Odpowiedzi
Miejsce publiczne to takie, które jest powszechnie dostępne (zazwyczaj nieodpłatnie) i w którym może się znaleźć każda jednostka społeczna w celu zaspokajania potrzeb m.in. w zakresie edukacji, komunikacji, rekreacji oraz wypoczynku; są to więc przestrzenie mające szczególne znaczenie dla zaspokajania potrzeb, poprawy jakości życia, a także nawiązywania kontaktów społecznych. Zgodnie z tą definicją – zarówno chodnik, ulica, plac, jak i sklep spożywczy to miejsca publiczne.
Ławka w parku to miejsce publiczne. Plac zabaw dla dzieci to miejsce publiczne (jeśli ktoś nie jest prywatnym właścicielem tego placu).
Park to miejsce publiczne, urząd to miejsce publiczne, teatr także.
Ostatnie rozporządzenie na temat miejsc publicznych było około 50 lat temu i wg niego miejsca publiczne to:
- ulice oraz place,
- stałe szlaki turystyczne między liniami rozgraniczającymi te szlaki od innych nieruchomości,
- tereny lotnisk cywilnych,
- pasy drogowe dróg publicznych,
- drogi wodne z brzegami oraz dostępne dla ogółu tereny portów i przystani,
- tereny zieleni użytku publicznego, tak jak wspomniane powyżej parki, skwery itp. urządzenia, oraz cmentarze i inne obiekty związane z upamiętnieniem walki i męczeństwa narodu polskiego to też miejsca publiczne,
- obszary kolejowe – tory kolejowe, stacje PKP, obszar wokół torów,
- wnętrza obiektów budowlanych użytku publicznego oraz przynależne do tych obiektów ogrody i dziedzińce dostępne dla ogółu.
Miejsce publiczne to obszar, który jest dostępny i otwarty dla ogółu społeczeństwa. Najczęściej są to tereny należące do państwa lub samorządu lokalnego, ale mogą to być również miejsca prywatne, do których zapewniony jest powszechny dostęp.
Przykładami miejsc publicznych są:
- Ulice, place, parki
- Budynki użyteczności publicznej, takie jak urzędy, szkoły, szpitale, dworce
- Centra handlowe, kina, muzea
- Lasy, jeziora i inne obszary naturalne, do których jest zapewniony publiczny dostęp
Kluczową cechą miejsca publicznego jest to, że jest ono otwarte i dostępne dla nieograniczonej liczby osób, niezależnie od tego, czy w danym momencie ktoś z niego korzysta, czy nie. Charakter publiczny danego miejsca nie zależy więc od tego, kto jest jego właścicielem, ale od tego, czy jest ono powszechnie dostępne.