Czy kwas żołądkowy rozpuszcza szkło?
Czy kwas żołądkowy rozpuszcza szkło? Czy jeśli szkło dostanie się do przewodu pokarmowego, to zostanie rozpuszczone w kwasie żołądkowym? Czy szkło może zostać przetrawione, czy raczej trzeba się udać do lekarza / szpitala?
6 Odpowiedzi
Połknięte szkło może podrażnić narządy i przełyk, więc w razie połknięcia jakichś odłamków lepiej od razu udać się do szpitala. Takie sytuacja są niebezpieczne nie tylko dla zdrowia, ale też dla życia.
W żołądku jest HCl, a HCl nie rozpuszcza szkła. Jak już robi to HF, ale tego z kolei nie masz w żołądku. ;p Więc jak już ktoś połknie szkło, to lepiej z tym iść do lekarza, bo może pojawić się bardzo poważny problem, który może też doprowadzić do śmierci, pośrednio bądź bezpośrednio.
Warto przy tym jeszcze zwrócić uwagę, czy szkło jest czymś domieszkowane, ale tego można się nie dowiedzieć tak łatwo. Od tych dodatkowych rzeczy może zależeć czy HCl sobie poradzi ze szkłem, ale ogólnie odpowiedź brzmi, że nie.
Nie, kwas żołądkowy nie rozpuści szkła. Nie rozpuści też piachu.
Szkło nie przetrawia się w żołądku. Gdy zostanie połknięte, może się skończyć bardzo źle.
Poza okaleczeniami wewnętrznymi może dojść do innych zaburzeń dotyczących funkcjonowania organizmu.
Nie rozpuszcza. Jak kiedyś mojej siostry syn połknął kawałek szkła, to jechali do szpitala. Szkło nie jest trawione, plastik nie jest trawiony, stal czy metal też nie jest.
Nie wydaje mi się, żeby kwas żołądkowy dał radę rozpuścić szkło. Lepiej nie jest szkła. Nie jest to smaczne, a tym bardziej zdrowe. Można sobie tym zrobić tylko i wyłącznie krzywdę.
Kwas żołądkowy nie rozpuszcza szkła i innych przedmiotów oraz minerałów nieorganicznych.
Cfare i thane ?