Czy warto studiować psychologię?
Czy warto studiować psychologię? Czy ktoś z was jest po studiach psychologii? Jak to wygląda na rynku pracy obecnie? W Polsce chyba nadal ludzie niezbyt chętnie korzystają z pomocy psychologów. Czy trudno jest zacząć karierę po psychologii? Gdzie można znaleźć pracę, oprócz bycia tradycyjnym psychologiem przyjmującym pacjentów?
6 Odpowiedzi
Myślę, że warto, ale przy tej okazji warto także zrobić parę dodatkowych kursów. Bo to nie tylko poszerza wiedzę, ale czyni z ciebie specjalistę, a nie tylko magistra z papierkiem, który zniknie na rynku i nikt go nie dostrzeże.
Niestety w Polsce w dużej mierze, nadal należy mieć znajomości. Nawet jeśli chodzi o psychologię. Znam kogoś, kto dostał pracę w szpitalu jako psycholog zaraz po studiach, tylko dlatego, że poprzedniczka poleciła i odeszła na urlop macierzyński.
W związku z tym, że był Covid, warto też jako psycholog dołączyć do terapii online. Opłacalne, niektórzy biorą od 150zł w górę za 60 minut rozmowy np. przez Skype.
Jeśli Cię to interesuje, to jak najbardziej. Psychologia to wymagający kierunek, ale też bardzo ciekawy więc jeśli interesują Cię zagadnienia związane z taką tematyką to koniecznie spróbuj 🙂
Przede wszystkim warto zaznaczyć, że aby prowadzić terapię, należy ukończyć 4 letni kurs psychoterapii. Same studia nam tego nie gwarantują.
Jest jednak wiele innych możliwości pracy w dziedzinie psychologii. W zależności od tego czym się interesujesz, możesz bez problemu znaleźć swoją niszę. Jako psycholog znajdziesz zatem pracę w szpitalu, sądzie, szkole, więzieniu czy organizacji pozarządowej a także wielu, wielu innych miejscach. Możliwości wbrew powszechnej opinii jest naprawdę dużo.
W Polsce ludzie stają się coraz bardziej ufni jeśli chodzi o pomoc psychologiczną, nie jest to już wstydem, a nawet co ciekawe powodem do dumy. Dumy dotyczącej tego, że chcemy się rozwijać i pracować nad sobą.
Tak naprawdę wszystko zalezy od Twojej wytrzymałości. Bo możesz studiować psychologię, a później się okażę, że w ogóle Ci się ta praca nie podoba. Albo wręcz przeciwnie, że odkryłeś pasję życia. Więc może warto spróbować.
Warto studiować, jeśli łatwo Ci się nawiązuje kontakty z ludźmi i umiesz rozmawiać z ludźmi.
Przeanalizuj, ile w życiu poznałeś ludzi. Jak utrzymujesz z tymi ludźmi relacje. Jakie masz relację z rodziną. Czy rozmawianie z ludźmi i utrzymywaniu kontaktów jest dla Ciebie łatwe i naturalne, czy też jest to nieprzyjemny wysiłek. Najlepiej, gdy psycholog naturalnie ma dobre podejście do ludzi, a psychologia to tylko rozwinięcie jego umiejętności.
Odpowiedz sobie, czy lubisz współpracować z ludźmi i czy lubisz kontakt z ludźmi. Mnie się wydawało to jako fajna praca, gdy widziałem jakieś sceny w filmach i serialach. Ale realne życie jest inne. Pracowałem trochę z ludźmi w jednej firmie podczas studiów i jednak to nie jest dla mnie. Wolę taką prace, gdzie mogę coś zrobić bez kontaktu z innymi, lub mieć kontakt ze stałym zespołem, który znam i tyle.
Praca psychologa to też praca bardzo odpowiedzialna.