Jak zbudowana jest noga? Jak zbudowana jest ręka?
Mam dwa pytania dotyczą biologii, a dokładniej – anatomii człowieka.
- Jak zbudowana jest noga? Jaką budowę ma noga? Pytam oczywiście o nogę ludzką.
- Jak zbudowana jest ręka? Jaką budowę ma ręka? Tutaj też pytam o rękę czlowieka.
2 Odpowiedzi
- Noga zbudowana jest z kości {pojedynczej kości udowej, dwóch kości podudzia (piszczelowej i strzałkowej), kości stopy [siedmiu kości stępu (nastopka)], pięciu kości śródstopia i kości pięciu palców zbudowanych z dwóch (paluch) bądź trzech paliczków (pozostałe palce stopy)}, mięśni (mięśni obręczy kończyny dolnej, mięśni uda, mięśni goleni oraz mięśni stopy), no i, oczywiście, układu nerwowego, ścięgien i stawów.
- Jeśli chodzi o całą kończynę górną, to składa się ona z kości [nadgarstka (kość łódeczkowata, kość księżycowata, kość trójgraniasta, kość grochowata, kość czworoboczna większa, kość czworoboczna mniejsza, kość główkowata, kość haczykowata), śródręcza (pięć długich kości) oraz palców (składających się z paliczków)], mięśni [mięśnie obręczy kończyny górnej (podgrzebieniowy, nadgrzebieniowy, obły większy, obły mniejszy, podłopatkowy, naramienny), mięśnie ramienia (kruczo-ramienny, dwugłowy ramienia, ramienny, trójgłowy, łokciowy), mięśnie przedramienia (np. mięsień nawrotny obły, mięsień zginacz promieniowy nadgarstka, mięsień dłoniowy długi, mięsień zginacz łokciowy nadgarstka, mięsień zginacz powierzchowny palców, mięsień zginacz głęboki palców, mięsień zginacz długi kciuka, mięsień nawrotny czworoboczny, mięsień ramienno-promieniowy, mięsień prostownik promieniowy długi nadgarstka, mięsień prostownik promieniowy krótki nadgarstka, mięsień odwracacz, mięsień prostownik palców, mięsień prostownik łokciowy nadgarstka)], a także stawów, ścięgien i układu nerwowego.
Mam nadzieję, że wszystko dobrze napisałam i pomogłam. 😉
Ręka człowieka to wyjątkowo skomplikowana i precyzyjna konstrukcja, złożona z wielu elementów. Składa się ona z ramienia, przedramienia i dłoni, które zawierają wiele kości, mięśni, ścięgien i nerwów.
Ramię jest połączone z kością łopatkową, a kość ramienna (humerus) łączy się z łokciem, który z kolei łączy się z kośćmi przedramienia – promieniową i łokciową. Dłoń składa się z pięciu palców, z których każdy składa się z kilku kości, połączonych ze sobą stawami.
Mięśnie ręki pozwalają na poruszanie nią w różnych kierunkach, a ścięgna łączą mięśnie z kośćmi, umożliwiając ich kontrolowane skurcze. Układ nerwowy zaś umożliwia przesyłanie impulsów z mózgu do mięśni i umożliwia precyzyjne sterowanie ruchami ręki.
Wszystkie te elementy razem tworzą niezwykle złożoną i skuteczną maszynę, która umożliwia człowiekowi wykonywanie niezliczonej ilości czynności, od precyzyjnych ruchów palców niezbędnych do pisania czy gry na instrumentach, po siłowe ruchy potrzebne do podnoszenia ciężkich przedmiotów.