Kiedy można zwolnić pracownika w okresie ochronnym?
Kiedy można zwolnić pracownika w okresie ochronnym? Czy można zwolnić pracownika w okresie ochronnym? Są jakieś sytuacje, że taki pracownik może zostać zwolniony?
Czy można zwolnić pracownika w okresie ochronnym z przyczyn ekonomicznych?
5 Odpowiedzi
Pracownika w okresie ochronnym możesz zwolnić w 2 przypadkach:
- Gdy uzyska prawo do renty z tytuły całkowitej niezdolności do pracy – pracownik nie jest w stanie wykonywać swojej pracy
- A także w przypadku, gdy firma jest likwidowana lub ogłasza upadłość. Z oczywistych względów masz prawo wtedy zakończyć współpracę ze swoim pracownikiem, nawet gdy jest w okresie ochronnym.
W ramach zwolnień grupowych można też pracownikowi wypowiedzieć dotychczasowe warunki do pracy i płacy, ale nie możesz go zwolnić. Możesz mu tylko zmienić warunki.
Możesz pracownikowi złożyć wypowiedzenie zmieniające warunki płacy i pracy. Takie wypowiedzenie można złożyć wtedy, gdy zmieniają się warunki w całym zakładzie i dotyczy to wszystkich pracowników.
Możesz zwolnić pracownika, gdy jest niezdolny do pracy. Pracownik może też oczywiście sam odejść. Ale nie wolno go w żadnym wypadku zastraszać czy przymuszać do tego.
Moja mam odeszła i dostała jakąś sporą odprawę i była na jakimś zasiłku przedemerytalnym. Ale właśnie jak były redukcje, to jej nie zwolnili. Przejście na emeryturę jej posłużyło, gdyż rzuciła papierosy dzięki temu. Wcześniej paliła, bo wszyscy palili w zakładzie.
Pracownika w okresie ochronnym można zwolnić w określonych okolicznościach. Chociaż prawo polskie chroni pracowników zbliżających się do wieku emerytalnego, istnieją wyjątki od tej reguły.
Pracodawca może za porozumieniem stron rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem, który jest w okresie ochronnym.
Ponadto, ochrona nie obejmuje sytuacji, gdy umowa o pracę jest zawarta na czas określony, który kończy się przed osiągnięciem przez pracownika wieku emerytalnego.
Ochrona ta nie dotyczy również sytuacji, gdy pracownik narusza zasady i normy obowiązujące w miejscu pracy.