Jak powstaje mocz? Gdzie zachodzi wytwarzanie moczu?
Jak powstaje mocz? Gdzie zachodzi wytwarzanie moczu? Gdzie i w jaki sposób powstaje mocz pierwotny? Jak wytwarza się mocz w organizmie?
4 Odpowiedzi
Powstawanie moczu następuje w ten sposób – w ciałkach nerkowych (czyli w nerkach) następuje filtracja krwi – usuwane są toksyczne lub nieprzyswajalne substancje z krwi, a także zostają niektóre substancje, które mogą być potrzebne organizmowi.
W ten sposób tworzy się mocz pierwotny. Skład moczu pierwotnego to woda, mocznik, sole mineralne, cukier, aminokwasy.
Gdy powstanie, przepływa on z torebki do kanalików nerkowych. W kanalikach nerkowych zachodzi drugi etap tworzenia moczu. Podczas drugiego etapu odzyskuje się to, co jeszcze organizmowi może być potrzebne. Niektóre związki i woda są wchłaniane. Te wchłaniane związki to sole mineralne, cukier, aminokwasy. Trafiają one z powrotem do krwi.
Po tym następuje zagęszczenie moczu i tworzy się mocz ostateczny. Transportowany jest on przez moczowody do pęcherza moczowego i wydalany jest na zewnątrz cewką moczową.
Ja jeszcze dodam, że u zdrowego człowieka skład moczu ostatecznego, czyli tego produkowanego w drugim etapie i wydalanego, to:
- woda – 96%,
- związki organiczne, w tym głównie mocznik – 2,5%,
- sole mineralne – 1,5%
Produkcja moczu zachodzi w nerkach. Dlatego jak komuś padną nerki, to trzeba jeździć na dializy, aby oczyścić krew (urządzenie robi to, co robią nerki).
Trzeba pamiętać, że nerki nie tylko wytwarzają mocz, ale też regulują działanie innych narządów.