Czy czytanie w ciemności (przy słabym świetle) psuje wzrok?
Czy czytanie przy słabym świetle, albo po prostu w ciemności, psuje wzrok? Czy powstaje wada wzroku, gdy czyta się książki w ciemności? Czy też jest to mit i nie powoduje to wady wzroku?
6 Odpowiedzi
Czytanie w ciemności nie psuje wzroku. Gdy czytasz przy słabym świetle, szybciej męczą się oczy, dlatego mogą boleć po jakimś czasie. Ale czytanie w ciemności nie powoduje wady wzroku.
Podczas czytania w słabym świetle czy w ciemności nasze oczy mają trochę większy wysiłek. Może od tego boleć głowa, albo oczy. Ludzie więc stwierdzili sobie (bez żadnych podstaw naukowo-medycznych), że pewnie wzrok się psuje i tak się dzieciom wpaja od najmłodszych lat, że czytanie przy słabym świetle niszczy wzrok.
Ale to nie prawda. Jak widzisz tekst po ciemku i chcesz czytać po ciemku – czytaj.
Jeszcze około 150 lat temu nie było żarówek, ludzie czytali przy bardzo słabym świetle świec i jakoś żyli. I było tak przez setki lat.
Czytanie przy słabym świetle nie wywołuje wady wzroku. Gdy oczy bolą, trzeba je nawilżyć kroplami do oczu. Krople do oczu można dostać w każdej drogerii czy aptece. Można bez problemu zamówić przez internet.
Częste i długie czytanie w ciemności będzie męczyć wzrok i może w ostateczności doprowadzić do jego osłabienia. Ogólnie czytanie może prowadzić do krótkowzroczności, ponieważ długo patrzysz blisko siebie. Dlatego jak patrzysz w smartfon albo czytasz książkę czy grasz na komputerze, należy raz na 20 lub 30 minut spojrzeć w dal przez okno.
Książki trzeba czytać, bardzo nas rozwijają – rozwijają zdolności empatyczne oraz ogólną wiedzę człowieka. Pomagają też lepiej przetwarzać informacje.
Czytanie w ciemności i przy słabym świetle to wielki wysiłek dla oczu. Nie radzę tego robić. Jeśli masz dobry wzrok to dbaj o niego, ponieważ w takich warunkach szybko można go pogorszyć.
Oczywiście, że tak. Jak jest ciemno to oczy muszą się bardziej wysilać, żeby coś zobaczyć. Lepiej nie czytać w ciemności ani przy słabym świetle. Szkoda oczu.
Nie, czytanie w ciemności nie psuje wzroku na stałe. Może jednak powodować tymczasowe zmęczenie oczu i dyskomfort. Oto kilka kluczowych punktów:
- Czytanie w słabym świetle nie powoduje trwałego uszkodzenia oczu.
- Może prowadzić do chwilowego napięcia oczu, bólu głowy lub rozmazanego widzenia.
- Oczy muszą pracować ciężej, aby skupić się na tekście w słabym oświetleniu.
- Zaleca się czytanie przy odpowiednim oświetleniu, aby zmniejszyć zmęczenie oczu.
- Regularne przerwy podczas czytania pomagają zredukować napięcie oczu.