Jakie typy wsi upowszechniły się w średniowieczu?
Jakie typy wsi upowszechniły się w średniowieczu? Jaki rodzaj wsi stał się powszechny w czasach średniowiecza? Jakie typy wsi stały się popularne w średniowieczu?
4 Odpowiedzi
Jest to dość trudne pytanie. W się wtedy były dosyć niewielkie, tak jak teraz gdzieniegdzie w Polsce gdzie tam było kilkadziesiąt osób. Gospodarstwa rolne chyba wtedy były trochę większe niż teraz.
W średniowieczu rozpowszechniły się ulicówki, okolice oraz owalnice.
W średniowieczu w Polsce najczęściej powstawały dwa typy wsi: niwowe i łanów leśnych.
Wsie niwowe skupione były wokół placu lub ulicy i dzieliły się na owalnice, okolnice, ulicówki, wielodrożnice i widlice.
Z kolei wsie łanów leśnych mogą ciągnąć się niekiedy kilometrami wzdłuż drogi i występują w przeważającej części na terenach podgórskich Śląska i Małopolski.
W średniowieczu upowszechniły się różne typy wsi, które różniły się pod względem organizacji przestrzennej, funkcji i własności. Oto kilka najpopularniejszych typów wsi w średniowieczu:
1. Wsie służebne (chłopskie)
W takich wsiach chłopi byli związani z obszarem ziemi i musieli wykonywać różnego rodzaju prace na rzecz panów feudalnych. W zamian otrzymywali ochronę i miejsce do zamieszkania.
2. Wsie czynszowe
W tym przypadku chłopi płacili swoim panom feudalnym czynsz za użytkowanie ziemi. Czynsz był zwykle płacony w postaci naturalnej, np. zbożem, bydłem czy wełną.
3. Wsie samodzielne
Były to wsie, które nie zależały od żadnych panów feudalnych i miały własną organizację. Mieszkańcy tych wsi mieli większą autonomię i mogli samodzielnie decydować o swoim życiu.
4. Wsie kościelne
W takich wsiach ziemia należała do kościoła, a chłopi byli zobowiązani do płacenia dziesięciny. Kościół pełnił funkcję zarówno religijną, jak i ekonomiczną w takich wsiach.
5. Wsie rzemieślnicze
Były to wsie, w których dominowała jedna grupa rzemieślnicza, np. kowale, tkacze czy garncarze. W takich wsiach rzemieślnicy mogli korzystać ze wzajemnej pomocy i wymieniać się doświadczeniami.
6. Wsie lokalizowane na prawie niemieckim (lokacyjnym)
były to wsie założone na podstawie specjalnych przywilejów. W takich wsiach wprowadzano regularny układ przestrzenny, np. w formie ulicówki czy owalnicy, a chłopom nadawano większą wolność niż w przypadku wsi służebnych.
Oczywiście powyższe typy wsi mogą się różnić w zależności od regionu czy czasów historycznych. Warto jednak zauważyć, że te podstawowe kategorie pomagają nam zrozumieć sposób, w jaki funkcjonowały wsie w średniowieczu.