Kto może zostać ławnikiem? Ile zarabia ławnik?
Kto może zostać ławnikiem? Ile zarabia ławnik? Czy warto zostać ławnikiem? Jak zostać ławnikiem? Jakie jest wynagrodzenie ławnika?
3 Odpowiedzi
Ten, kto ubiega się o bycie ławnikiem musi mieć polskie obywatelstwo i w pełni korzysta z praw cywilnych i obywatelskich, ma ukończone 30 lat i nie przekroczył 70 lat, ma nieskazitelny charakter, posiada co najmniej średnie wykształcenie, ma zatrudnienie albo prowadzi działalność gospodarczą albo mieszka od co najmniej roku w miejscu kandydowania i zdrowie mu pozwala do pełnienia obowiązków wynikających z bycia ławnikiem.
Niestety osoba chętna na bycie ławnikiem sama się nie zgłasza. Może zostać zgłoszona przez prezesa sądu, stowarzyszenia, organizacje społeczne i zawodowe albo przez co najmniej 50 obywateli z czynnym prawem wyborczym, którzy zamieszkują na terenie gminy, gdzie są wybory ławników.
Ławnik w swojej pracy zawodowej musi brać urlop bezpłatny, aby stawić się w sądzie. Za jeden dzień bycia ławnikiem dostaje się jedynie 127,75 zł brutto. W niektórych miastach dodatkowo przysługuje za dojazd do sądy ryczałt. W stolicy jest to 12,10 zł. Dodatkowo za bycie ławnikiem przysługuje ubezpieczenie społeczne.
Nie jest łatwo zostać ławnikiem i najlepiej mieć jakieś kontakty w tym temacie. Bez kontaktów to praktycznie niemożliwe.
Ławnikiem w Polsce może zostać osoba, która ma obywatelstwo polskie, ukończyła 25 lat, ma pełną zdolność do czynności prawnych oraz korzysta z pełni praw publicznych. Nie może to być osoba, która była skazana za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego.
Zarobki ławnika zależą od rodzaju spraw, które rozpatruje. Według Ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, ławnik otrzymuje diety za posiedzenia sądu, które wynoszą około 100 złotych za każde rozpoczęte 4 godziny posiedzenia. Ponadto ławnik ma prawo do zwrotu kosztów dojazdu do sądu i z powrotem oraz do noclegu, jeżeli jest to konieczne.