Czym się różni lustro od zwierciadła?
Czym się różni lustro od zwierciadła? Jaka jest różnica między lustrem a zwierciadłem? Czy to jest to samo? Jaka jest definicja lustra, a jaka jest definicja zwierciadła?
3 Odpowiedzi
Określenia lustro i zwierciadło często stosuje się zamiennie, ale nie oznacza to, że są one dokładnie tym samym. Lustro jest bowiem szczególnym przypadkiem zwierciadła.
Ogólnie, zwierciadło to każdy obiekt o powierzchni zdolnej do odbijania obrazu innych obiektów. Zwierciadła tworzą obrazy pozorne, ale mogą tworzyć je różnie: pomniejszać, powiększać, wykrzywiać. Mogą być wypukłe lub wklęsłe.
Lustro jest płaskie i tworzy obrazy pozorne, które znajdują się od pokazywanego obiektu dwa razy dalej niż samo lustro. Tworzone są one z zachowaniem symetrii względem powierzchni lustra.
Zwierciadło to określenie szersze, obejmujące więcej powierzchni odbijających światło. Zwierciadło po prostu ma zdolność do odbijania światła i tworzenia obrazów pozornych z przedmiotów, które znajdują się na przeciwko niego. Może tworzyć obrazy nieidealne – wykrzywione, niesymetryczne, powiększone lub pomniejszone. Może mieć zakrzywioną powierzchnię.
Lustro to szczególny przypadek zwierciadła, mający płaską powierzchnię i tworzący obrazy symetryczne, płaskie i identyczne jak obiekty, które odbija.
Jeśli szukasz zwierciadła to lustro będzie jego najbardziej prostą formą.
Można wyróżnić zwierciadła wypukłe i wklęsłe. Te pierwsze to między innymi lustra na skrzyżowaniach z utrudnioną widocznością, lusterka kosmetyczne oraz lusterka samochodowe zewnętrzne. Te drugie zaś to mikroskopy, reflektory samochodowe, latarki czy też lampy halogenowe.
Za zwierciadło może służyć także tafla wody, na przykład w jeziorze, kiedy odbija się w niej niebo i otaczająca przyroda.
Wszelka gładka powierzchnia odbijająca światło to zwierciadło.