Czy chodzenie z kijkami (Nordic Walking) odchudza?
Czy chodzenie z kijkami odchudza? Czy nordic walking działa odchudzająco? Czy pomaga schudnąć? Czy chodzicie z kijkami? Jest to bardziej męczące, niż zwykłe chodzenie, raz już chodziłam i bardzo się zmęczyłam. Czy są jakieś przeciwwskazania do chodzenia z kijkami? Ile km dziennie zrobić, aby miało to dobre działanie dla organizmu i ewentualnie pomogło schudnąć?
4 Odpowiedzi
Tak, nordic walking może pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów. 60 minut treningu sprawi, że pozbędziesz się 400 kcal. Zwykły spacer, bez kijków to 280 kcal. W miesiąc możesz zgubić ponad 4 kg, jeśli oczywiście nie będziesz szaleć z jedzeniem 😉
Każdy sport i każdy ruch odchudza bardziej, niż stanie, siedzenie lub leżenie. Czy to idziesz, czy biegniesz, skaczesz, uprawiasz nordic walking, jeździsz na łyżworolkach, łyżwach, grasz w badmintona – odchudza.
Pod warunkiem, że nie jesz więcej, niż spalisz.
Tak, nordic walking może odchudzać. Oczywiście, wszystko zależy od twojej wagi wyjściowej, ilości kilogramów „do zgubienia”, szybkości marszu z nordic walking i jego długości.
Moja mama chodziła codziennie przez godzinę, niezbyt intensywnie, bo ma 70 lat i udało się jej schudnąć około 5 kg, ale nie pamiętam niestety po jakim czasie. 🙁
Jak każdy sport może pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów, ale warto pamiętać o kilku istotnych sprawach.
Po pierwsze warto, żeby ten rodzaj sportu był uprawiany regularnie, np. kilka razy w tygodniu i określonej ilości czasu. Bo jeśli wybierzemy się na tzw. kijki raz lub 2 razy w miesiącu to raczej wiele to nie zmieni w naszym życiu.
Po drugie ważna jest dieta, sport działa wspomagająco w walce z nadmiarowymi kilogramami, ale najważniejsza jest dieta. Można się dużo ruszać i nadal mieć nadwagę bo jemy złe produkty czyli dużo cukru, białej mąki itp.
Nordic walking to fajny sport dla każdej grupy wiekowej. Jest dość bezpieczny, ale trzeba pamiętać o prawidłowym ułożeniu i użyciu kijków podczas marszu, to kluczowe w tym sporcie. Jeśli ruchy są wykonywane prawidłowo, to jest to dużo bardziej męczące, niż zwykły spacerek, bo angażujemy wtedy całe ciało, wiele partii mięśni.
Jeśli chodzi o długość treningu, to początkowo warto przyzwyczaić organizm to takiego rodzaju wysiłku, aby nie dopuścić do tzw. zakwasów. Początkowo może to być 15 minut, aktywność można każdego dnia zwiększać. Optymalnie to 30-40 minut umiarkowanego wysiłku kilka razy w tygodniu.
Jeśli do takiego optymalnego treningu dodamy zdrową dietę, to zrzucenie kilogramów nie powinno być problemem.