Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych? Na jakich warunkach?
Kto może dostać zasiłek dla bezrobotnych? Jakie osoby kwalifikują się do tego, aby otrzymywać zasiłek dla bezrobotnych? A komu zasiłek dla bezrobotnych nie przysługuje?
5 Odpowiedzi
Trzeba zarejestrować się w urzędzie dla bezrobotnych. Wykazać że w ciągu ostatnich 18 miesięcy pracowało się przynajmniej przez 365 dni. Jeśli po 7 dniach od zaakceptowania Twojego wniosku, nie dostaniesz żadnej oferty pracy, stażu lub zatrudnienia to zaczynają Ci wypłacać zasiłek.
Generalnie, to branie zasiłku, w momecie kiedy nie masz pracy jest opłacalne, bo dzięki temu masz kontynuację ubezpieczenia zdrowotnego. Musisz być na liście bezrobotnych w Twoim urzedzie no i podpisywać listę regularnie.
W sumie to dobra opcja na teraz, podobno bardzo dużo ludzi teraz traci pracę. Więc przynajmniej można jakoś przetrwać za tę kasę.
Zasiłek może otrzymać osoba, która uzyska status bezrobotnego i spełni określone warunki.
Najpierw trzeba zarejestrować się w urzędzie pracy. A żeby tego dokonać, trzeba spełnić kilka punktów. Nie wolno w tym czasie wykonywać żadnej inne pracy, nie można mieć działalności gospodarczej i posiadać ziemi powyżej 2 h przeliczeniowych. To takie podstawowe warunki.
Jeśli już uda nam się zarejestrować i otrzymamy status osoby bezrobotnej, to wtedy trzeba spełnić kolejne progi, aby taki zasiłek otrzymać. Musimy przestawić dokumenty czyli świadectwo pracy lub zaświadczenie o pracy na umowę zlecenie, że była ona wykonywana przynajmniej przez ostatni rok na kwotę co najmniej najniższej krajowej. Zasiłek otrzymamy od początku rejestracji jeśli zostaliśmy zwolnieni z pracy mimo naszej chęci jej wykonywania lub zakład naszej pracy został zlikwidowany. Jeśli natomiast odeszliśmy sami za pomocą porozumienia stron lub wypowiedzenia umowy z naszej strony to zasiłek należy się nam dopiero po 3 miesiącach pobytu na liście w urzędzie pracy.
Ostatnio miałam styczność z urzędem pracy bo zmieniałam pracę, podczas jej szukania byłam zarejestrowana na miesiąc dla ubezpieczenia. Nikt się człowiekiem nie interesuje czy ma z czego żyć, a o pomocy w szukaniu pracy możemy zapomnieć. To urząd , który działa chyba dla samej nazwy i to z naszych podatków. Podczas wyrejestrowania miałam jeszcze problemy z dokumentami bo panie ciągały mnie o daty nowej umowy mimo przedstawienia dokumentów, że im coś nie pasuje. Nie polecam korzystać, bo człowiek się tylko denerwuje. Lepiej liczyć na siebie i samemu się zabezpieczać finansowo, bo te zasiłki to naprawdę grosze.
Zasiłek dla bezrobotnych w Polsce przysługuje osobom spełniającym kilka warunków.
1. Musisz być zarejestrowany jako bezrobotny w Powiatowym Urzędzie Pracy.
2. W ciągu ostatnich 18 miesięcy przed zarejestrowaniem się jako bezrobotny musisz mieć co najmniej 365 dni opłaconego ubezpieczenia.
3. Nie możesz otrzymywać emerytury ani renty.
4. Twoje dochody na członka rodziny w ostatnim miesiącu przed dniem złożenia wniosku o zasiłek nie mogą przekroczyć 634 zł.
Zasiłek dla bezrobotnych przyznawany jest na okres od 3 do 6 miesięcy, w zależności od długości okresu poprzedniego zatrudnienia. Wysokość zasiłku wynosi 80% minimalnego wynagrodzenia w pierwszych trzech miesiącach, a następnie 50% minimalnego wynagrodzenia.