Czy słoma jest dobrym nawozem? Czy zakwasza glebę?
Czy słoma jest dobrym nawozem? Czy słoma zakwasza glebę? Jaka jest wartość nawozowa słomy?
3 Odpowiedzi
Słoma jest świetnym nawozem, jest bardzo bogata w potas. Co do zakwaszania gleby to nie mam pewności, ale skłaniałabym się do opinii, że tak. W niektórych przypadkach, że wysokich odczytać kwaśnej gleby podczas nawożenia słomą, zaleca się stosować wapno węglanowe (głównie magnezowe) w celu odkwaszenia gleby.
Słoma wzbogaca glebę w substancje organiczne i wzrasta aktywność mikroorganizmów glebowych. Słoma ogranicza również wymywanie azotu z warstwy ornej gleby. Znacznie poprawia się pojemność sorpcyjna i struktura gleby.
Słoma zapobiega erozji wodnej i wietrznej.
Może ona czasem powodować negatywne skutki, ale tylko w specyficznych sytuacjach. Może ona zadziałać negatywnie, gdy się jej nie rozdrobni przed przyoraniem i wymiesza się przed orką w uprawach ozimin na glebach zwięzłych w mokrych latach. Oziminy mogą żółknąć i słabo przezimować.
Słoma jest dobrym materiałem organicznym, który może być używany jako mulcz czy kompost, ale nie jest traktowana jako tradycyjny nawóz.
Słoma pomaga poprawić strukturę gleby, zwiększyć jej zdolność do zatrzymywania wilgoci i zapewnić powolne uwalnianie składników odżywczych.
Co do zakwaszania gleby, słoma, szczególnie zbożowa, ma odczyn zasadowy, więc raczej nie powinna zakwaszać gleby.