Czy wielkość mózgu ma znaczenie?
Czy wielkość mózgu ma znaczenie? Czy rozmiar mózgu wpływa na zdolności poznawcze, zapamiętywanie, poziom inteligencji, rozwiązywanie problemów? Czy też wielkość mózgu nie ma znaczenia?
3 Odpowiedzi
Nasz mózg osiąga największe rozmiary kiedy mamy 30-40 lat. To wcale tak nie jest, że im większa objętość mózgu tym jest się bardziej inteligentnym. Podobnie ma się to do grubości różnych obszarów mózgu.
Mężczyźni mają większe i cięższe mózgi od kobiet, a wcale nie są mądrzejsi. W przypadku obu płci są mądrzejsi i głupsi. Wiele kobiet przewyższa inteligencją wielu mężczyzn.
Co ciekawe neanderdalczyk miał większy mózg od homo sapiens, a to ten drugi przetrwał.
Jeśli chodzi o poziom inteligencji, to największe ma tu znaczenie jak dobrze wykształcona jest kora mózgowa. Nie wielkość i waga całego mózgu.
Nie – zarówno w kontekście międzyludzkim, jak i międzygatunkowym. Ani wielkość mózgu, ani względna wielkość mózgu, ani też liczba neuronów nie są wyjątkowe dla ludzi.
Ludzie o większym poziomie inteligencji ogólnej i emocjonalnej radzą sobie w życiu lepiej, ale istnieje tylko znikoma korelacja między wielkością mózgu a inteligencją, szczególnie w przypadku różnych gatunków. Niektóre zwierzęta mają większe mózgi od nas, ale nie są inteligentniejsze.
Mózg słonia jest 3 razy cięższy, niż mózg człowieka.
Robiono już w tym temacie badania niejednokrotnie.
Wielkość mózgu ma bardzo mały wpływ na inteligencję i zachowanie. Bardziej liczy się to, jak bardzo jest się aktywnym intelektualnie, co się robi w życiu ze swoim umysłem.
Znacznie inteligentniejsze będą osoby, które:
- Czytają książki
- Uczą się języków obcych
- Uczą się ciągle nowych rzeczy (programiści, lekarze, graficy)
- Pracują intelektualnie
- Doświadczają nowych rzeczy – podróże, jedzenie różnych potraw, oglądanie filmów i seriali
- Grają w gry – ale nie jakąś jedną strzelankę przez cały dzień, tylko gry różnego rodzaju, w których trenuje się zręczność, orientację przestrzenną, empatię, gry logiczne
- Uprawiają sport – uprawianie sportu pozytywnie wpływa na mózg
- Dobrze się odżywiają – dobra dieta jest dobra dla mózgu. Spożywanie śmieciowego jedzenia ma zły wpływ na mózg i cały organizm
Na pewno to nie są wszystkie czynniki, ale tak w skrócie.
Dokładnie, wielkość mózgu nie jest bardzo istotna. Chociaż wiadomo, że mózg owadów (o ile mają mózgi) nie byłby raczej w stanie osiągnąć takich rezultatów, jak mózg ludzki.