Czy wysiłek fizyczny obniża ciśnienie krwi?
Czy wysiłek fizyczny obniża ciśnienie tętnicze krwi? Czy ktoś, kto ma nadciśnienie, powinien mieć regularnie wysiłek fizyczny? Czy to pomoże? Czy aktywność fizyczna obniża ciśnienie? Czy ruch jest dobry na nadciśnienie?
3 Odpowiedzi
Osoby z nadciśnieniem nie tylko mogą ale i powinny regularnie ćwiczyć. Najważniejsze jest to aby dobrać wysiłek do swojego stanu zdrowia. Zasięgnijmy opinii lekarza. Na sam początek nawet spacer może zdziałać cuda, nie tylko pod kątem fizycznym ale i psychicznym. Sprawdzone, polecam 🙂
Tak, ćwiczenie obniża ciśnienie. Nie w samym momencie ćwiczenia, ale długoterminowo.
Dzięki ćwiczeniom spalamy nadmiar tkanki tłuszczowej. Trenujemy nasze serce i zwiększamy wytrzymałość organizmu. Podczas ćwiczeń też wydzielają się dopamina i serotonina. Dopamina to hormon motywujący i pozytywnie pobudzający, serotonina to hormon szczęścia.
Gdy już kończysz wysiłek fizyczny, wydziela się też inne hormony szczęścia – endorfiny.
Wysiłek fizyczny, sport i ruch są ważne dla każdego – nie tylko osób z nadciśnieniem, ale też osób zdrowych.
Regularny wysiłek fizyczny sprawia, że mamy na co dzień niższe ciśnienie krwi. Zarówno osoby w pełni zdrowe, jak i osoby z nadciśnieniem, powinny mieć regularny, porządny wysiłek fizyczny. Przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. Regularny wysiłek sprawia, że żyje się dłużej, układ odpornościowy jest silniejszy, człowieka dopadają rzadziej wszelkie choroby. Również ryzyko nowotworu zmniejsza się, gdy człowiek regularnie ma wysiłek fizyczny.
Pamiętajcie jednak, że sprzątanie w domu, gotowanie obiadu czy też stanie przez pół dnia nie jest wysiłkiem fizyczny. Wysiłek fizyczny jest wtedy, gdy zaczynasz ćwiczyć, przyspiesza Ci znacznie oddech, przyspiesza puls, mięśnie różnych części ciała pracują. Bieganie, jazda rowerem, gra w tenisa, badmintona, koszykówkę, skakanie na skakance – to jest wysiłek fizyczny. Zmywanie naczyń, wieszanie prania, powolny spacer – to nie jest wysiłek.
Oczywiście powolny spacer jest lepszy, niż siedzenie, ale to nie jest wysiłek. Chyba, że dla osób ze sporą nadwagą.