Jak zapobiegać zakwasom? Jak uniknąć zakwasów?
Jak zapobiegać zakwasom? Jak uniknąć zakwasów? Co robić, aby zakwasy nie pojawiały się po ćwiczeniach albo po bieganiu? Jak chronić się przed zakwasami? Jak zlikwidować / złagodzić zakwasy?
6 Odpowiedzi
W celu uniknięcia zakwasów pomocne jest ustalenie planu treningowego z podziałem na partie mięśni (powtarzaj cyklicznie tak, by mięśnie miały czas na regenerację). Przed treningiem zdecydowanie należy wykonać minimum pięciominutową rozgrzewkę bez dodatkowego obciążenia, zaś po treningu konieczne są ćwiczenia rozciągające. Ponoć pomocna jest też cytryna. Oczywiście kluczowy element to dobranie intensywności treningów do swoich możliwości.
Zawsze dobrze się rozgrzewaj przed treningiem, istotne jest też rozciąganie. Poza tym warto korzystać z sauny czy basenu to również dobrze wpływa. Dużo zależy od tego gdzie masz te zakwasy, biegacze często też korzystają z rolerów 🙂
Przed treningiem kolagen i kreatyna, pij także sok wiśniowy. Po treningu sauna, prysznic na pewno nie zimny, tylko właśnie ciepły. Oczywiście lekka rozgrzewka przed ćwiczeniami też się przyda.
Przed treningiem należy wypić kolagen, a potem również można BCAA. Następnie należy zrobić lekką rozgrzewkę. Czasami picie soku wiśniowego, przez kilka dni, albo przed planowanym treningiem sprawie, że jest trochę lepiej pod tym względem. Po treningu należy wziąć ciepły prysznic i iść do sauny (tak, do sauny nie wchodzi się tuż po treningu, żeby nie śmierdzieć innym pod nosem). Po czym można wypić również białko (protein).
Ważna jest rozgrzewka i rozciąganie przed treningiem. W trakcie treningu pamiętaj oddychać. Wdechy i wydechy. Po treningu też rozciągaj się. Ponadto nie forsuj się, szczególnie jeśli zaczynasz ćwiczyć.
Jeśli zaczniesz ćwiczyć po dłuższej przerwie to myślę, że nic nie sprawi, że unikniesz zakwasów. Często zapomina się odpowiednio oddychać w czasie ćwiczeń. A to też jest bardzo istotne.