Jak nawodnić kota? Odwodnienie u kota
Jak nawodnić kota? Co polecacie na odwodnienie u kota? Jak pomóc odwodnionemu kotu? Jak napoić chorego kota? Co robić, gdy kot nie chce pić?
2 Odpowiedzi
Jeżeli kot karmiony jest prawidłowo i jest kotem niewychodzącym, to wówczas nie ma obaw o jego nawodnienie. To znaczy koty jako, że nie są zwierzętami rodzimymi, a pochodzą z terenów Afrykańskich, gdzie ciężko o wodę. Dostosowały swój organizm do pobierania jej z pożywienia. Dodatkowym czynnikiem, który sprawił, że nie przepadają za piciem wody i wodą, jest fakt, że zwierzęta te należą do grupy małych drapieżników, które padają ofiarą tych większych. A większe drapieżniki często można było spotkać przy ujęciach wód.
Z związku z powyższym jeżeli karmimy kota dietą puszkową (mam tu na myśli karmy, które zaspokajają potrzeby kotów i nie są szkodliwe tzn.: Katz Finefood, Granatapet, MAC’s, Wild Freedom itp.) to możemy mieć pewność, że są one również odpowiednio wilgotne, gdyż często mają od 80 – do 85% wilgotności. Gdzie przykładowo w suchej karmie ta wilgotność wynosi około 8%, a więc zdecydowanie za mało. Przy czym warto zauważyć, że do tych 85% wilgotności z mokrej karmy kot powinien jeszcze wypić czystej wody. Przykładowo podając kotu 200 gramów mięsa z kociej puszki, należy dodać do tego 100 ml wody. (Oczywiście podane proporcje są dostosowane do kota o wadze 4kg).
Jeżeli kot jest karmiony suchą karmą, to wówczas dla 4kg kota ilość wody, którą wypija powinna wynosić 250ml, co jest pewne, że tyle zwierzak nie wypije. Pomimo faktu, że do suchych karm dodawane są środki wzmagające pragnienie. Ale mimo tego, nie jest to możliwe, aby zwierzę wypiło samo z siebie całą szklankę wody. Z tego faktu (jak również tego, że suche karmy mają bardzo zły wpływ na koci organizm) zwierzęta te zapadają na poważne choroby nerek prowadzące bardzo często do śmierci – nawet jeśli są objęte opieką weterynaryjną.
Przechodząc do zasadniczego pytania, jeżeli kot jest odwodniony to należy udać się do weterynarza, bo taki stan jest u nich zagrażający zdrowiu i życiu. Przykładowo nerki mogą bardzo poważnie ucierpieć. Koty, które są odwodnione wymagają podania dużej ilości płynów na raz, a to daje się zrobić tylko za pomocą kroplówki, która zawiera sól fizjologiczną. W warunkach domowych nie daje się tego zrobić ze względu na sam fakt, że zwierzęta te mają małe żołądki, a co za tym idzie nie można podać dużej ilości płynów na raz.
Jeżeli kot nie chce pić, to należy wymieszać mu odpowiednią, odmierzoną ilość wody dodać do mokrej karmy. Innym sposobem, ale przy tym trzeba być doświadczonym, bądź poinstruowanym przez weterynarza jest podanie kotu wody za pomocą strzykawki 20ml. Jednorazowo możemy podać kotu doustnie 20ml wody. Należy to robić bardzo pomału i ostrożnie, w innym wypadku możemy spowodować wymioty, albo zakrztuszenie zwierzęcia.
Na pewno mokra karma dostarczy odpowiednie ilości płynu kotu. Do tego oczywiście stały dostęp do świeżej wody.
Jeśli to jest za mało, żeby nawodnić kota to lekarz może zalecić mu przyjmowanie kroplówki.