Czy niskie ciśnienie rozkurczowe jest groźne? Jakie przyczyny?
Czy niskie ciśnienie rozkurczowe jest groźne? Jakie są przyczyny niskiego ciśnienia rozkurczowego? Czy martwić się czymś takim? Czy to samo przejdzie, czy trzeba podjąć jakieś leczenie?
4 Odpowiedzi
Niskie ciśnienie może być groźne, ale nie musi. Wiele ludzi funkcjonuje dość dobrze z niskim ciśnieniem. Wszystko zależy od przyczyny. A przyczyny mogą być naprawdę bardzo różne; są to np.:
- odwodnienie,
- ciąża,
- niewydolność serca,
- niedomykalność zastawki aortalnej serca,
- utratę krwi,
- infekcja,
- zaburzenia gospodarki hormonalnej.
Gdy zauważymy u siebie niskie ciśnienie, lepiej skonsultować się z lekarzem, aby przeprowadzić badania i sprawdzić możliwe przyczyny takiego stanu rzeczy.
Ja od czasu do czasu mierzę sobie ciśnienie, ponieważ połowa ludzi w mojej rodzinie ma nadciśnienie. Raz czy dwa mi się zdarzyło mieć niskie ciśnienie rozkurczowe, ale to samo mijało. Więc to musiało być coś niegroźnego – właśnie może jak napisała osoba powyżej, jakieś odwodnienie albo infekcja.
Jeśli powtarza się często, to jak najbardziej jest niebezpieczne. Najlepiej iść do lekarza rodzinnego – zrobią Ci EKG, może też badanie krwi. Czasami to jest powód do obaw, a czasami to coś, co samo przejdzie.
Jak czujesz, że opadło Ci ciśnienie mocno, napij się wody. Najlepiej wypij szklankę wody. Wtedy ciśnienie trochę się podniesie. Ciśnienie spada tym bardziej, im bardziej jesteśmy odwodnieni. Pomijając sytuacje, gdy jest krwotok, wstrząs lub inne nietypowe sytuacje.