Czy siarczan magnezu jest szkodliwy? Czy zakwasza glebę?
Czy siarczan magnezu jest szkodliwy? Czy siarczan magnezu zakwasza glebę? Czy powoduje zakwaszenie ziemi? Czy siarczan magnezu ma zły wpływ na coś?
7 Odpowiedzi
Siarczan magnezu nie jest szkodliwy dla organizmu. Ma wiele dobrych właściwości i może dobrze wpłynąć na organizm. Działa antyłojotokowo, przeciwgrzybiczo i przeciwtrądzikowo. Ważne tylko jest, aby go stosować zgodnie z jego przeznaczeniem w takich dawkach, w jakich powinno się.
Może dla porządku powiedzmy, czym jest siarczan magnezu.
Siarczan magnezu jest nieorganicznym związkiem chemicznym – solą kwasu siarkowego i magnezu.
Forma siarczanu magnezu to białe, bezzapachowe kryształki. Coś jak sól gruboziarnista. Rozpuszcza się w wodzie bez problemu. Zawiera w sobie też miedź.
Powszechnie siarczan magnezu znamy jako sól angielska albo sól gorzka.
Siarczan magnezu pomaga odtruwać organizm z metali ciężkich, poprawia stan włosów i skóry. Poprawia pracę narządów. A sam magnez w tym związku działa regenerująco i relaksująco.
Magnez ma dobry wpływ na układ nerwowy.
Siarczan magnezu może łagodzić ból stawów oraz mięśni, gdy mamy problemy zdrowotne lub jesteśmy przemęczeni. Wykorzystuje się go także czasem do czyszczenia niektórych powierzchni, ponieważ on odkaża i zmiękcza.
Siarczan magnezu znany jest też pod nazwą sól Epsom od miasta w Anglii, gdzie go po raz pierwszy pozyskani w XVII wieku.
Siarczan magnezu nie zakwasza gleby. Sole neutralne, wlaśnie takie jak siarczan magnezu czy siarczan potasu, nie mogą mieć działania zakwaszającego. A to dlatego, że nie występują w nich jony wodoru.
Gdy masz np. siarczan amonu, to jon amonowy wprowadza do gleby cztery jony wodoru i wtedy to zakwasza glebę. Te jony mają silne działanie zakwaszające i zostają uwolnione przy przekształceniu w grupę azotanową.
Siarczan magnezu nie jest szkodliwy. Dzięki magnezowi w glebie rośliny ładniej się wybarwiają, a siarka zakwasza glebę w takim stopniu, że wszelkie rośliny kwaśnolubne idealnie czują się w glebie na której zastosowano siarczan magnezu.
Siarczan magnezu może mieć korzystny lub niekorzystny wpływ na pH gleby w zależności od jego stężenia. Jeśli poziom jest niski, może on wywołać lekkie odkwaszenie gleby, ale jeśli poziom jest wyższy niż normalnie, może to zakwasić glebę.
Siarczan magnezu może dostarczać magnezu do gleby, co może pomóc w poprawie wzrostu i wyglądu roślin. Niemniej jednak, jeśli siarczan magnezu jest w nadmiarze, może to w konsekwencji zakwasić glebę.
Magnez znajduje się w rdzeniu chlorofilu, który umożliwia roślinom przeprowadzanie fotosyntezy. Bez magnezu rośliny nie rosną. Magnez dla roślin jest jak żelazo w hemoglobinie.