Jak zbudowana jest trzustka? Jakie ma funkcje?
Jak zbudowana jest trzustka? Jaka jest budowa trzustki? Z czego składa się trzustka? Jakie funkcje spełnia trzustka?
5 Odpowiedzi
Trzustka zbudowana jest z miąższu trzustki o charakterze zrazikowym, który otacza sieć śnieżnobiałych przewodów trzustkowych o różnej długości i wielkości światła. Odznaczający się największym światłem jest przewód trzustkowy (łac. ductus pancreaticus).
Istnieją dwie ważne funkcje, które ten organ pełni w naszym organizmie; pierwszą z nich jest produkcja hormonów regulujących poziom glukozy we krwi (insuliny i glukagonu), a drugą – dostarczanie do jelita cienkiego enzymów umożliwiających trawienie białek, węglowodanów oraz tłuszczów.
Trzustka to narząd gruczołowy położony w jamie brzusznej, który produkuje i wydziela enzymy wspomagające trawienie pokarmów. Jest połączona z dwunastnicą przewodem trzustkowym, który ciągnie się od głowy trzustki do dwunastnicy. Trzustka leży za żołądkiem i śledzioną w górnej części brzucha za kręgami C-6, C-7 i T-12.
Trzustka ma kształt nieregularnej gruszki i składa się z kilku wyraźnych części: głowy, szyi, trzonu, ogona i koniuszka ogona oraz znajdujących się w jej wnętrzu drobnych woreczków zwanych acini.
Głowa trzustki zawiera duży zbiór przewodów, które łączą ją z innymi częściami gruczołu.
Szyjka składa się z serii komórek w kształcie stożka, które rozciągają się od dwóch głównych przewodów w głowie w dół w kierunku ciała. U jej podstawy znajduje się niewielki otwór zwany przetoką, który umożliwia przechodzenie płynu z jednej części gruczołu do drugiej. Ogon zawiera dwa długie przewody żółciowe, które łączą się ze sobą tuż przed wejściem do dwunastnicy.
Ogon istnieje również jako para małych worków w pobliżu każdego końca zwanych ampulla, znajdujących się mniej więcej w przeciwnych pozycjach po obu stronach ogona. Struktury te pozwalają na mieszanie się i mieszanie przez różne części wydzielanych płynów. Główny organ jest podzielony na dwa płaty, które są oddzielone przewodem międzyzrazikowym i dalej podzielone na płaty zawierające mikroskopijne komórki zwane akinusami, które produkują sok trzustkowy (komórki β).
Poniżej ilustracja przedstawiająca trzustkę i jej budowę. Opisy są w języku angielskim.
Trzustka jest gruczołem w przewodzie pokarmowym, który znajduje się za żołądkiem. Produkuje ona enzymy pomagające w rozkładaniu pokarmu, zwane enzymami trzustkowymi. Trzustka produkuje również hormony, które kontrolują sposób trawienia pokarmu i wykorzystania energii przez organizm.
Trzustka składa się z dwóch części: korpusu i głowy gruczołu oraz ogona gruczołu. Ciało zbudowane jest z przewodów, które transportują enzymy trzustkowe z głowy do ogona. Naczynia krwionośne, które dostarczają krew do tych przewodów, odprowadzają również ich wydzieliny do otworu zwanego blaszką.
Ogonowa część trzustki jest wypełniona komórkami zwanymi komórkami akinarnymi (tymi, które możemy zobaczyć). Komórki te są odpowiedzialne za produkcję i przechowywanie enzymów trzustkowych. Produkują one również hormony, które regulują trawienie i zużycie energii w Twoim organizmie.
Trzustka jest gruczołem, który znajduje się za żołądkiem i za płucami. Trzustka produkuje enzymy i hormon, które są wykorzystywane przez organizm do trawienia pokarmu, tworzenia energii i regulowania poziomu glukozy we krwi. Trzustka składa się z dwóch części. Jedna część jest nazywana gruczołem egzokrynnym. Druga część jest nazywana gruczołem dokrewnym.
Gruczoł zewnątrzwydzielniczy wydziela śluz i enzymy, które pomagają w rozkładaniu pokarmu, dzięki czemu może on zostać wchłonięty w jelicie cienkim. Enzymy trawienne produkowane przez gruczoł zewnątrzwydzielniczy pomagają rozłożyć tłuszcz, białka, węglowodany i skrobię na proste substancje, które mogą być wchłonięte w jelicie cienkim.
Gruczoł dokrewny wydziela hormony, które pomagają kontrolować poziom glukozy we krwi oraz kontrolować głód, poziom energii i zmęczenie. Hormony produkowane przez gruczoł dokrewny obejmują insulinę i glukagon. Obejmują one również niektóre powiązane hormony, takie jak kortyzol i adrenalina.