Jakie są przyczyny powodzi?
Jakie są przyczyny powodzi? Dlaczego występują powodzie? Czemu dochodzi o powodzi? Czy powodziom da się jakoś zapobiec? Czy też człowiek jest bezradny?
3 Odpowiedzi
Do przyczyn powodzi należą: zmiany klimatyczne, intensywne i długotrwałe opady atmosferyczne, szybkie topnienie śniegu, zatory i osuwiska tamujące bieg rzeki, awarie tamy wodnej, niewydolny system kanalizacyjny, niewystarczające zabezpieczenia przeciwpowodziowe, a także źle zaprojektowany system retencyjny lub jego brak. Powodziom nie da się, tak naprawdę, zapobiec, ale można stosować zabezpieczenia ograniczające ewentualne straty, np. grodzie wodoszczelne, worki z piaskiem, plastikowe bariery przeciwpowodziowe.
Jedną z głównych przyczyn powodzi jest nieodpowiedzialność organów zarządzających w społecznościach.
Po pierwsze gdy jest więcej roślinności, jest znacznie mniejsze prawdopodobieństwo. Ale odkąd przyszły rządy 5 lat temu, wycięto najwięcej drzew w historii III RP.
Potrzebne są też inwestycje w odpowiednie systemu zabezpieczające przed powodzią – sztuczne zbiorniki wodne, pogłębianie rzek, dbanie o wały przeciwpowodziowe, dobra kanalizacja tak jak napisano wyżej.
Nie tylko w Polsce są z tym problemy – także w Niemczech, o czym ostatnio było głośno. Już w starożytnym Egipcie lepiej potrafiono zarządzać wodą, niż obecnie w Polsce.
Przyczyn powodzi jest kilka. Jedną z największych są zmiany klimatyczne czyli nadmierna ingerencja człowieka w przyrodę. To pociąga za sobą kolejne sprawy czyli np. budownictwo na terenach zalewowych, wycinanie lasów i betonowanie miast.
Systemy odwadniające są często nie sprawne, pozatykane i to powoduje problemy.
Do kolejnych przyczyn należą intensywne i długotrwałe opady atmosferyczne oraz szybkie topnienie śniegu. Przyroda czasem potrafi zaskoczyć, ale raczej na terenach zielonych i niezniszczonych nie ma takich problemów. Najczęściej zalewane są miasta i duże aglomeracje.
Nie da się całkowicie zapobiec powodziom, bo natura jest nieprzewidywalna, ale można złagodzić jej skutki. Aby zminimalizować straty spowodowane zalaniem, należy stale monitorować zjawiska pogodowe, aby ocenić ryzyko wystąpienia zagrożenia. Dzięki temu można w porę zareagować i przygotować się na nadejście żywiołu poprzez zabezpieczenie budynków oraz zamontowanie zapór przeciwpowodziowych. Ważne jest także dbanie o drożność kanalizacji i poddawanie jej okresowym przeglądom oraz modernizacji. Konieczne jest również kontrolowanie i regulowanie koryta rzeki, aby umożliwić wodzie swobodny przepływ i nie dopuścić do wylania.