Tunezja – liczba ludności, powierzchnia i PKB
Ile ludzi żyje w Tunezji? Jaka jest powierzchnia tego kraju? Jakie jest PKB oraz PKB per capita? Jaka jest gęstość zaludnienia? Czy gęstość zaludnienia jest wysoka w stosunku do innych państw? Czy w Tunezji mieszka dużo ludzi?
4 Odpowiedzi
Gospodarka Tunezji od lat ma problemy, wzrost PKB jest niski. Obecnie Tunezja przechodzi bardzo poważne problemy finansowej. Problemy są na tyle duże, że kraj stara się o pakiet pomocowy Międzynarodowego Funduszu Walutowego, aby zapobiec załamaniu finansów publicznych. Według danych Banku Światowego wzrost PKB nie przekroczył ani razu od 2013 roku 3%. Dla porównania w Polsce przez większość tego okresu utrzymywał się na poziomie powyżej 4%.
Powierzchnia Tunezji to 163 610 km². Obecna populacja Tunezji to delikatnie ponad 12 milionów ludzi. Gęstość zaludnienia to 74.01 os/km².
Porównując do Polski to nasza średnia gęstość zaludnienia to prawie 124 os/ km². A liczba ludności to niecałe 38 milionów.
Według Banku Światowego, populacja Tunezji wynosiła 11,56 mln w 2018 roku. Kraj ma całkowitą powierzchnię 164 000 kilometrów kwadratowych, co czyni go nieco większym od amerykańskiego stanu Wirginia Zachodnia. PKB Tunezji zostało oszacowane na 57,8 miliarda dolarów w 2018 roku, co daje PKB na mieszkańca w wysokości 5 068 dolarów.
Tunezja to stosunkowo niewielki kraj położony w najbardziej wysuniętej na północ części Afryki. Od północy i wschodu graniczy z Morzem Śródziemnym, od zachodu z Algierią, a od południa z Libią. Tunezja ma długą historię sięgającą czasów starożytnych. Fenicjanie i Rzymianie mieli swoje osady w tym kraju, a Tunezja była ważnym ośrodkiem handlu i kultury w średniowiecznym świecie arabskim.
Gospodarka Tunezji jest stosunkowo zróżnicowana, a rolnictwo, turystyka, produkcja i energia odgrywają w niej ważną rolę. Kraj jest głównym producentem oliwy z oliwek i fosforanów, a jego przemysł włókienniczy i elektroniczny są również znaczące. Turystyka jest istotną częścią gospodarki – każdego roku Tunezję odwiedza ponad 7 milionów turystów.
W 2016 roku populacja Tunezji była szacowana na nieco ponad 11 milionów. Kraj ma powierzchnię 164 000 kilometrów kwadratowych (około 63 000 mil kwadratowych). To mniej więcej 50% terytorium Polski i prawie 3 razy tyle, co powierzchnia Chorwacji. PKB Tunezji szacowano na 105,6 miliardów dolarów w 2016 roku, co czyniło ją 73. największą gospodarką na świecie.
Kraj ma długą historię sięgającą czasów starożytnych. Tunis został założony jako kolonia fenicka w IX wieku p.n.e. i stał się ważnym ośrodkiem handlu. Miasto dostało się w ręce Rzymian w II wieku p.n.e. i stało się stolicą rzymskiej prowincji Afryka.
Tunezja pozostawała pod panowaniem Rzymian do V wieku n.e., kiedy to została podbita przez Wandali. Następnie kraj znalazł się pod panowaniem Cesarstwa Bizantyjskiego, a w VII wieku został podbity przez Arabów. W tym czasie Tunezja była głównym ośrodkiem nauki islamu, a jej stolica, Tunis, stała się jednym z najważniejszych miast świata arabskiego.
Tunezja była rządzona przez kolejne arabskie dynastie aż do XVI wieku, kiedy to znalazła się pod kontrolą Imperium Osmańskiego. Osmanowie rządzili Tunezją przez wieki, a kraj stał się ważną częścią Imperium Osmańskiego.
W XIX wieku Tunezja została francuskim protektoratem i pozostawała pod francuskim panowaniem do 1956 roku.
Tunezja to północnoafrykański kraj o populacji 11,7 mln (2019) i powierzchni 164 tys. km2. Stolicą i największym miastem jest Tunis, położony na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Tunezja ma zróżnicowaną gospodarkę, w której rolnictwo, górnictwo, turystyka i produkcja odgrywają ważną rolę. PKB kraju wyniósł 53,4 miliarda dolarów w 2018 roku.