Czy alkohol wchodzi w reakcję z plastikiem? Bimber w plastikowej butelce
Kiedyś mój dziadek przechowywał bimber w plastikowych butelkach po wodzie mineralnej. Dziś wiele ludzi nadal tak robi. Ale czy można? Podobno plastik potrafi wchodzić w reakcję nawet ze zwykłymi płynami, które nie zawierają alkoholu, ale są zbyt ciepłe.
Czy bimber lub wódka trzymana w plastikowej butelce nie będzie mieć w sobie cząsteczek plastiku?
6 Odpowiedzi
Nie powinno przechowywać się alkoholu w butelkach z plastiku. Oczywiście, wszystko zależy jeszcze od rodzaju plastiku, ale zwykłe butelki PET mogą z czasem ulegać rozpuszczaniu w alkoholu. Prowadzi to do jego mętnienia, zmian smaku i ogólnie jest on niewskazany.
Choć tak serio, to alkohol i bez tego plastiku nie jest źródłem zdrowia.
Tak, alkohol wchodzi w reakcję z plastikiem. Dlatego też nigdy nie należy przechowywać alkoholu w plastikowej butelce przez dłuższy czas. Alkohol spowoduje rozpad plastiku i wyciek chemikaliów do alkoholu, co może być niebezpieczne w przypadku spożycia.
Alkohole to klasa związków organicznych, które definiowane są przez obecność grupy hydroksylowej (-OH) przyłączonej do atomu węgla. Ogólna struktura alkoholu to R-OH, gdzie R jest grupą alkilową. Alkohole są klasyfikowane jako pierwszorzędowe, drugorzędowe lub trzeciorzędowe w oparciu o liczbę atomów węgla pomiędzy węglem z grupą hydroksylową a pozostałymi atomami węgla w cząsteczce.
Najbardziej powszechnym rodzajem alkoholu jest etanol, który ma wzór molekularny C2H5OH. Etanol jest alkoholem występującym w napojach alkoholowych, takich jak piwo, wino, wódka, likier czy bimber. Jest on również stosowany jako paliwo, rozpuszczalnik i środek antyseptyczny.
Odpowiedź na pierwsze pytanie brzmi: tak, alkohol reaguje z plastikiem. Reakcja pomiędzy alkoholem a plastikiem nazywa się hydrolizą. Hydroliza to reakcja chemiczna, w której woda (H2O) rozbija związek na dwie lub więcej mniejszych cząsteczek. W przypadku alkoholu i plastiku, cząsteczki wody rozbijają cząsteczki plastiku na mniejsze cząsteczki alkoholu i plastiku.
Odpowiedź na drugie pytanie brzmi: można trzymać alkohol w plastikowej butelce, ale nie jest to zalecane. Powodem tego jest to, że z czasem alkohol będzie powoli zżerał plastik, powodując jego rozpad na mniejsze cząsteczki. Proces ten jest przyspieszany przez ciepło, więc jeśli planujesz przechowywać alkohol w plastikowej butelce, najlepiej zrobić to w chłodnym, ciemnym miejscu.
Tak, alkohol może reagować z niektórymi rodzajami plastiku. Może to spowodować, że plastik stanie się kruchy i z czasem się rozpadnie. Jednak nie wszystkie tworzywa sztuczne rozpadną się pod wpływem alkoholu. Można przechowywać alkohol w plastikowej butelce, o ile jest ona wykonana z tworzywa sztucznego, na które alkohol nie ma wpływu.
Mój wujek kiedyś handlował bimbrem i dystrybuował go w butelkach po wodzie mineralnej. Masakra. Ale szybko schodziło podobno jak ludzie kupowali. Nie po to kupowali, aby leżało 🙂
Tak, alkohol może wchodzić w reakcję z plastikiem, co może prowadzić do uwolnienia toksycznych substancji i negatywnie wpłynąć na smak oraz wygląd napoju alkoholowego.
Przechowywanie bimbru w plastikowej butelce nie jest zalecane, ponieważ może to powodować nieprzyjemny posmak oraz zmętnienie trunku.
Poliwęglan, jeden z rodzajów tworzyw sztucznych, jest niekompatybilny z etanolem, co może prowadzić do pękania i kruszenia materiału.
Zamiast plastikowych butelek, zaleca się przechowywanie bimbru w szklanych butelkach lub słoikach, które są bardziej bezpieczne dla zdrowia i nie wpływają na jakość alkoholu.