Od jakiej powierzchni jest się rolnikiem?
Od jakiego areału jest się rolnikiem? Od jakiej powierzchni jest się rolnikiem? Ile trzeba mieć hektarów, aby móc zostać uznanym za rolnika w Polsce? Kto zgodnie z ustawą jest rolnikiem? Kto wydaje zaświadczenie o byciu rolnikiem?
5 Odpowiedzi
Aby móc nazywać się rolnikiem i być rolnikiem zgodnie z prawem, wg art. 6 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, taka osoba musi być właścicielem, wieczystym użytkownikiem albo też dzierżawcą nieruchomości rolnych.
Powierzchnia tych nieruchomości nie może być większa, niż 300 ha. Musi być prowadzone gospodarstwo rolne, które można jednoznacznie zidentyfikować. Musi je prowadzić osoba, która chce być rolnikiem zgodnie z prawem.
Minimalna powierzchnia dla gospodarstwa rolnego wg kodeksu cywilnego w Polsce to 1 ha.
Powierzchnia nieruchomości rolnej, lub zsumowana powierzchnia kilku nieruchomości rolnych musi być równa lub większa niż 1 ha.
Gospodarstwo rolne musi mieć między 1 a 300 hektarów. Nie wiem, co się dzieje, gdy ktoś ma więcej, niż 300 hektarów.
Do 300 ha prowadzi się tak zwane rolne gospodarstwo rodzinne. Takie gospodarstwo posiada rolnik indywidualny – użytkownik wieczysty, dzierżawca lub właściciel nieruchomości rolnych.
500 ha zaś to granica, do której można nabywać ziemię od ANR. Tzn. teraz to się chyba nazywa KOWR – Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Ale jeśli już ktoś kiedyś kupił przynajmniej 300 ha, nie może kupować dalej.
Ogólnie nie można posiadać więcej, niż 500 ha.
Do 300 ha użytków rolnych posiada rolnik indywidualny i jest to wtedy gospodarstwo rodzinne. Wtedy rolnik zwolniony jest z opłacenia PCC (podatek od czynności cywilnoprawnych).
Zgodnie z prawem polskim, rolnikiem jest osoba, która posiada gospodarstwo rolne o powierzchni co najmniej 1 hektara. Jednak, aby otrzymać status rolnika indywidualnego i korzystać z wszystkich związanych z tym korzyści, takich jak dostęp do dotacji, ubezpieczeń i emerytury rolniczej, gospodarstwo rolne musi mieć powierzchnię co najmniej 6 hektarów.
Warto zauważyć, że przepisy mogą się różnić w zależności od specyficznych sytuacji, dlatego zawsze warto skonsultować się z doradcą rolnym lub prawnikiem specjalizującym się w prawie rolnym.