Hosting dla fotografa – jaki wybrać?
Jaki hosting wybrać dla fotografa wybrać? Jaki będzie dobry hosting dla fotografa? Aby trzymać tam stronę internetową i zdjęcia z sesji klientów? Jaki hosting rekomendujecie dla fotografa?
12 Odpowiedzi
Dla fotografa, który planuje mieć na swojej stronie dużo zdjęć, portfolio, korzystać z poczty – najlepsza będzie Nazwa. Tutaj będziesz mieć 20% zniżki:
Mają tam też bardzo ciekawe promocje na inne produkty niż hosting, np. gdy zamawiasz domenę na 2 lata albo gdy zamawiasz cloud backup (backup danych z komputera).
Program pocztowy mają chyba najbardziej dopracowany i najbardziej odporny na spam ze wszystkich firm hostingowych, z jakich korzystałem.
Dodatkowo ostatnio znacznie przyspieszyli serwery, moja strony na tym hostingu działają jeszcze szybciej niż działały – goły okien nie widać, ale widać okiem Google.
Oprócz nazwy korzystam też z innych firm hostingowych, dla fotografia zdecydowanie najbardziej moim zdaniem nadaje się nazwa.
Ja jestem fotografem, robiła dla mnie stronę profesjonalna firma z Wrocławia. Mam możliwość udostępniania sesji przez stronę internetową klientom, mam właśnie bardzo dużo zdjęć na stronie – kilka tysięcy i ciągle rosną. Jest też trochę video. Mam formularz kontaktowy, mapkę i inne. Mam hosting właśnie tam, gdzie napisał powyżej karol – tam mi zarekomendowali.
Opłacam faktury raz do roku i wszystko ładnie działa. Nie ma przerw w działaniu strony czy poczty. Mam dość spory ruch na stronie (ale to m.in. dzięki promowaniu jej).
Nazwa.pl jest ok, ale moim zdaniem jeszcze lepszy będzie ten hosting.
Oni mają skalowanie zasobów, pojemność chyba do 1 TB. Jak wykupisz pakiet bez dodatkowych zasobów, spokojnie wystarczy na stronę fotografa na początek (jest 50 GB), a jak zaczniesz przekraczać, to Ci się włączy skalowanie.
Pamiętaj, aby na stronę wrzucać zoptymalizowane zdjęcia.
Przeciętny ekran ma 1920px szerokości, te nowsze około 2400px szerokości. Więc zdjęć większych niż 2400px nie ma sensu wrzucać, ponieważ to tylko zasyfi serwer i spowolni stronę oglądającemu.
Dodatkowo warto zapisywać dla internetu, w photoshopie jest taka opcja.
W pakiecie podstawowym dostajesz od nich aż 1 GB RAM. Żadna firma tyle nie daje, z reguły firmy dają 1/4 tego. Więc szybko będzie strona działać.
Można się rozliczać miesięcznie, rocznie lub dwurocznie, ja kupiłem sobie hosting od razu na 2 lata, jestem właśnie fotografem. Znam się też na grafice komputerowej.
Gdy się pisze do nich w jakiejś sprawie, bardzo szybko odpowiadają. Panel jest bardzo łatwy w obsłudze. Ja już dwa razy się do nich zgłaszałem.
Korzystam też z poczty e-mail, dość dobrze filtruje spam.
Jedno i drugie jest dobre, wcale jedno nie jest lepsze od drugiego.
Moja znajoma miała stronę – fotografka – i wrzucała na nią zdjęcia, które warzyły po 50-100 MB. Tłumaczyłem jej, że to bez sensu, ale niestety kobieta bardzo mało inteligentna. Przeciętne zdjęcie wczytywało się człowiekowi około 20-30 sekund i wcale to nie wpływało na jakość. W statystykach miała wykazane, że ludzie opuszczali stronę po około 40-60 sekundach. Docierali do galerii, zaczynali przeglądać i opuszczali stronę. Pewnie właśnie przez to długie wczytywanie.
Słusznie ktoś wyżej zauważył, że bardzo ważna jest optymalizacja zdjęć. WordPress z automatu przycina wrzucane zdjęcia.
Nie wiem, jaki hosting polecić, ale odradzam strefa.pl oraz ovh. Z tymi dwoma hostingami miałem takie wręcz traumatyczne przejścia, że już tam nie wrócę. W strefa.pl nic nie działało. W OVH panel jest niezwykle powolny, tworzenie rzeczy jest powolne, wszystko tam jest powolne. Łącznie z supportem.
A ile było problemów z logowaniem, głupia autoryzacja telefonem. Teraz na nazwie to wprowadzili, ale można się dodać do kontaktów i przychodzą na wszystkie maile z kontaktów te kody.
Nikt nie wspomniał powyżej o dreamhost. To dość dobry hosting, jeśli stawiasz stronę na WordPress. Szybko chodzi, support bardzo pomaga w razie problemów.
Serwery są zoptymalizowane tak, aby strona szybko działała. Ja mam tam dwie strony i działają szybko w Polsce, UK, Szwecji i Grecji (w tych 4 krajach testowane przez realnych ludzi na kilku łączach).
Dla fotografa to też będzie dobry hosting. Tylko dobierz sobie taki pakiet, aby mieć jak najwięcej pojemności. I miej pluginy optymalizujące zdjęcia, lub wrzucać zoptymalizowane. Lub niech Ci webdeveloper tak zaprogramuje, żeby nie wyświetlały się wielkie zdjęcia.
WordPress teraz w domyśle przycina duże zdjęcia, więc serwera sobie nie zaśmiecisz. Tylko trzeba mieć aktualną wersję systemu.
Ja mam tam gdzie napisał nutt. Chodzi rzeczywiście szybko. Jak mi przestało coś działać i napisałem do nich, reakcja była w 20 minut. Gdy miałem kiedyś analogiczną sytuację w OVH, tzn. ogólnie wysłałem zapytanie i potrzebowałem odpowiedzi, to czekałem około 30 godzin.
Do tego, co Polter Geist napisał powyżej, ja dodam, że miałem serwer w VPS na OVH. Tam dwie duże strony klienta.
Serwer się spalił, backupy się też spaliły (były w tej samej serwerowni) i teraz zostałem z niczym. Strony były odzyskiwane przez około 2 tygodnie z bardzo starych danych.
Tak niepoważnej sytuacji jeszcze nie widziałem. Nawet nie dostałem żadnej rekompensaty.
Hosting dla fotografa nie musi być wcale mocno pojęty. Strona powinna kompresować zdjęcia, a zdjęcia w pełnym rozmiarze powinny być udostępniane inną drogą klientom, np. wetransfer albo google drive.
Ponieważ hosting, który ma pojemność do przechowywania terabajtów danych (a tyle potrzebuje fotograf) kosztuje kilkaset zł miesięczne.
Zaś standardowy hosting, który ma powiedzmy 50 czy 100 GB danych (spokojnie wystarczy fotografowi) kosztuje kilkaset zł rocznie.
teraz i tak algorytm googla patrzy na całą objętość strony a zdjęcia zawsze najwięcej ważą. W wordpressie są dedykowane (darmowe) wtyczki do kompresji obrazków na mniejsze i to seryjnie można robić zaznaczając ilość zdjęć… więc hosting jak to nazwałeś „dla fotografów” już nie jest tak wymagający jak kiedyś… według mnie taki hosting webd.pl za który zabulisz 60,00 pln na rok Ci wystarczy, nawet przy 200-300 załadowanych fotkach na stronie. Zawsze też można kupić większy pakiet w przyszłości bezkonfliktowo….
Działało ładnie, dopóki nie zacząłem robić kampanii i nie rozbudowałem strony.
Na tę chwilę przeniosłem się do cyber_Folks, zapłaciłem stówkę za pierwszy rok, ale za rok ma być już drożej. Strona wczytuje się w sekundę.
Gdy miałem problem, odpisali po 20 minutach – bardzo szybko.
Panel jest prosty, standardowo jest directadmin i nie zamienię tego na nic innego.
I jeszcze nie zdarzyło mi się ani razu przez 2 miesiące, aby strona choć raz przestała działać.
Postawcie sobie stronkę na WordPress, każdy hosting jest dostosowany dobrze do tego systemu. Albo prawie każdy.
Dzięki, zniżka działa i stronka chodzi jak błyskawica.