Różnica między barwą a kolorem – barwa a kolor
Czym się różni barwa od koloru? Jaka jest różnica między barwą a kolorem? Czy słów tych można używać zamiennie i oznaczają to samo, czy też jest jakieś rozróżnienie w tej kwestii?
8 Odpowiedzi
Nie ma różnicy między barwą a kolorem praktycznie. Może w fachowych branżach to się trochę rozróżnia.
Kolor jest po prostu potocznym określeniem, w potocznej mowie.
Barwa używana w nazewnictwie fachowym, np. graficy mogą używać tego terminu, czy fotografowie.
Albo w poligrafii. W tej branży kolor dotyczy bezpośrednio stosowanej farby i za pomocą tej farby, która posiada określony kolor, można uzyskać efekt końcowy, czyli pewną paletę barw – na przykład poprzez nakładanie farby innej grubości (można to sprawdzić samemu sprawdzić farbami plakatowymi).
Barwa i kolor to na pewno nie są te same pojęcia, potocznie używa się ich zamiennie, ale jest jakieś rozróżnienie między nimi. Mieliśmy o tym kiedyś w szkole, ale już dokładnie nie pamiętam, na czym polegało rozróżnienie. To nie są te same pojęcia i nie stosuje się ich zamiennie. Barwa to co innego i kolor co innego.
Słowa te są synonimami, tak samo jak synonimami są kartofle i ziemniaki. Barwa i kolor niczym się od siebie nie różnią.
Mój kolega to grafik, ja jestem programistą i czasami jak o czymś rozmawiamy, to raczej zamiennie używa pojęć barwa i kolor. Tak więc czy barwa, czy kolor – każdy was powinien zrozumieć. W niektórych językach nawet nie ma rozróżnienia na słowa barwa i kolor. Jest po prostu kolor.
Czytam i nie mogę uwierzyć…
Barwa i kolor to dwa różne pojęcia, chociaż potocznie ludzie używają ich zamiennie. Najprościej mówiąc kolor odnosi się do fizycznego stanu obiektu w świetle białym, zaś barwa może już się różnic w zależności od natężenia i koloru światła. Kolor jest stały, barwa zmienia się wraz z warunkami. I to jest wiedza z fizyki z gimnazjum.
Barwa i kolor w potocznym jezyku to to samo. W nauce i fachowym jezyku nie. Polecam zgłebić sobie podstawy optyki bo bez tego sie tego nie wytłumaczy 🙂
Z dużym uproszczeniem – dla swiatła kolor to dana długość fali.
Weżmy wskaźnik laserowy, emituje jedną długość fali czyli jeden kolor np. czerwony, zielony. Ale nie ma wskaźnika białego, światło białe to zbiór fal czyli zbiór kolorów. W tym rozumieniu nie ma koloru białego. Analogicznie nie ma czarnego, co odzwierciedla brak fal/kolorów.
Przedmioty odbijają światło/fale. Liść jest zielony bo oświetlony światłem białym odbija tylko kolor zielony. Kartka jest biała bo odbija wszystkie kolory.
Mimo to potocznie flagę określa się dwukolorową. Ale oświetlona kolorem czerownym będzie jednokolorowa.
Barwa to wrażenie wzrokowe, natomiast kolor jest cechą materii (np. farby)
Dzięki za proste objaśnienie. Czyli serial Barwy Szczęścia dotyczą wrażeń wzrokowych widzów.
Bardzo ciekawe, dzięki.