Jak powstaje nowotwór? Dlaczego choruje się na raka?
Jak powstaje nowotwór? Dlaczego choruje się na raka? Skąd biorą się nowotwory? Dlaczego ludzie chorują na nowotwory? Dlaczego rak zabija? Kto choruje na nowotwory?
5 Odpowiedzi
Miałem do czynienia w moim życiu z trzema osobami chorującymi na nowotwór. Wszystkie trzy uważały, że przyczyną ich nowotworu są jakieś urazy mechaniczne – co jest błędnym przekonaniem.
Wszystkie trzy osoby były palaczami i żadna nie uznawała, że choruje na nowotwór przez papierosy i powtarzały w kółko jakąś historię, że jak rzucasz palenie, to jest jeszcze gorzej, to nie prawda.
Od czego robią się nowotwory?
W pierwszej kolejności od palenia papierosów. Jak działają papierosy?
Gdy wdychasz dym papierosowy (paląc, lub będą biernym palaczem), szkodliwe substancje trafiają do płuc.
Z płuc wchłaniane są do układu krwionośnego. Krew wszystkie te szkodliwe, rakotwórcze substancje transportuje do wszystkich organów – do wątroby, trzustki, jelit, mózgu, serca, prostaty, macicy, piersi. Dlatego od palenia choruje się nie tylko na raka płuc, ale też raka piersi, wątroby itd.
Palenie to nie jest jedyna przyczyna raka, ale najczęstsza przyczyna.
Z tych 3 osób powyżej 2 nie rzuciły palenia i zmarły po 2 latach terapii. Trzecia osoba rzuciła palenie i wyszła z tego. Nie wiem, czy to zbieg okoliczności, czy rzeczywiście to rzucenie palenia pomogło. Ale tak było.
Inne przyczyny to stres, zła dieta, nie wysypianie się, toksyczne środowisko pracy – zbyt duży i częsty kontakt z substancjami chemicznymi, brak ruchu, nadużywanie alkoholu, czynniki genetyczne.
Nowotwór powstaje w organizmie, gdy nasze ciało jest osłabione i przestaje sobie radzić z wychwytywaniem wolnych rodników.
Nasze ciało może być osłabione z wielu przyczyn, takich jak:
- Zbyt krótki sen albo sen w złych warunkach
- Zła dieta – skupianie się na wąskiej grupie produktów, albo jedzenie niezdrowych produktów, jedzenie za dużo lub za mało
- Palenie papierosów – największy zabójca
- Nadużywanie alkoholu
- Brak sportu, brak ruchu
- Życie w ciągły stresie
- Wysiadywanie przed ekranem komputera lub telefonu do późnych godzin nocnych (robiono badania i to jest bardzo niezdrowe, gdy siedzimy przed ekranem w czasie, gdy powinniśmy spać – wyjątkiem jest sytuacja, gdy ktoś śpi za dnia i pracuje na noc – wtedy to nie jest szkodliwe)
- Smog – paląc w piecach węglem i nie przejmując się tym, że nasza gospodarka bazuje na węglu, sami kopiemy sobie groby
- Czynniki genetyczne – to bardzo rzadka przyczyna, nowotwory nie są dziedziczne, tak jak np. alzheimer czy parkinson. Na nowotwór się zapracowuje złym trybem życia.
Ktoś dobrze powyżej opisał, jak działają papierosy. Toksyczne substancje są rozprowadzane po całym organizmie, od stóp do głów. I tak samo jest w przypadku smogu – gdy go wdychamy, całe nasze ciało pochłania rakotwórcze substancje.
Najwięcej osób starszych choruje na nowotwory, ponieważ ich układ odpornościowy już nie wyrabia.
Ludzie chorowali na nowotwory zawsze, ale gdy umierało się w wieku 50 czy 60 lat dawniej, nikt się tym specjalnie nie przejmował. Teraz jak ktoś umiera w wieku 60 lat, to się mówi, że młody człowiek umarł.
To jest świetny filmik na temat tego, jak powstają nowotwory:
Jeszcze dobrze zauważono, że promienie słoneczne też wywołują nowotwory. Trzeba latem stosować kremy z filtrami UV. Choroby typu HPV także zwiększają prawdopodobieństwo nowotworu.
Trzeba się regularnie badać po 40. roku życia. Jeść jak najmniej przetworzone jedzenie. Nie nadużywać alkoholu. Rzucić palenie. Uprawiać sport. Wysypiać się. Znacznie zmniejsza się ryzyko powstania nowotworu, robiąc te rzeczy.
Nie ma też żartów ze słońcem. Jak coś dziwnego dzieje się z pieprzykiem na skórze, trzeba iść do lekarza. Nadwaga także jest bardzo niekorzystna – ale tutaj jest wyścig, co zabije pierwsze – cukrzyca, nowotwór czy niewydolność serca.
Nowotwór powstaje, gdy komórki w pewnej części ciała zaczynają rosnąć niekontrolowanie. To jest zazwyczaj wynik uszkodzeń w DNA komórki, które powodują mutacje. Te mutacje mogą powodować, że komórka zaczyna się dzielić szybciej niż normalne komórki, tworząc guz.
Choroba na raka jest skomplikowana i zależy od wielu czynników. Niektóre z nich to genetyka, styl życia (np. palenie, dieta, brak aktywności fizycznej), ekspozycja na pewne substancje chemiczne i inne czynniki środowiskowe.
Wielu ludzi nie rozwija raka pomimo narażenia na te czynniki ryzyka, podczas gdy inni rozwijają raka bez widocznej przyczyny. Badania nad rakiem nadal trwają, aby lepiej zrozumieć te procesy.
Biorąc pod uwagę ogólne statystyki, najczęściej na nowotwory chorują ludzie palący. Nie palenie ogromnie zmniejsza ryzyko rozwoju raka.
I jeszcze tak od siebie dodam, że u mnie wszyscy w rodzinie, który dożyli 80 lat, byli niepalący (3 osoby). A wszyscy, którzy dotychczas zmarli na raka w wieku 50-62 lata – byli palący (4 osoby).
Rak powstaje przez niezdrowy tryb życia. Czynniki genetyczne mają bardzo niewielki wpływ.