Skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów – czy da się?
Czy da się jakoś skrócić zakaz prowadzenia pojazdów? Czy ktoś z was miał już taką sytuację, że miał zakaz prowadzenia pojazdów i udało się skrócić okres trwania tego zakazu?
4 Odpowiedzi
Jeśli zakaz prowadzenia pojazdów jest związany z odebraniem prawka przez jazdę pod wpływem alkoholu istnieje możliwość zmiany całkowitego zakazu prowadzenia pojazdów na umożliwienie prowadzenia pojazdu, ale wyłącznie wyposażonego w tzw. blokadę alkoholową.
Więc rozwiązaniem jest po prostu montaż blokady alkoholowej. Nie głupie rozwiązanie, z tego co wiem, to w komunikacji miejskiej i między miastowej niektóre firmy mają zamontowane takie urządzenia.
Wydaje mi się, że to bardzo indywidualne. Bo moja koleżanka nie ma prawka ze względu na wypadek w jakim brała udział. Nie było policji, ona nie była pod wpływem alkoholu. I teraz nie może odzyskać prawka bo w systemie musi czekać pół roku.
Zakaz może zostać skrócony, są takie przypadki. Więc jeśli masz zakaz na bardzo długo, warto się postarać. Po upływie połowy czasu można starać się o skrócenie tego zakazu.
A jak masz dożywotni zakaz, to można próbować coś zmienić po 10 latach.
Ale niedługo będzie benzyna tak droga, że i tak wszyscy będą jeździć rowerami. Chyba, że zainstalują sobie wiatraki prądotwórcze na autach.
Teraz to jest tak, że musi upłynąć rok i już można się starać.
Już od ponad roku obowiązuje przepis art 182a kodeksu karnego wykonawczego umożliwiający zmianę zakazu prowadzenia pojazdów. Zmiana ta dotyczy możliwości złagodzenia dokuczliwości zakazu i umożliwienia Ci prowadzenia pojazdu wyposażonego w blokadę alkoholową.