Jak oszczędzać na studiach?
Jak oszczędzać na studiach? W jaki sposób można oszczędzać pieniądze na studiach? Czy oszczędzacie, będą na studiach? Czy nie martwicie się na razie o oszczędzanie?
7 Odpowiedzi
Jeśli chcesz oszczędzać na studiach, to przede wszystkim musisz najpierw policzyć koszty jakie ponosisz za ewentualne wynajęcie mieszkania/pokoju, za telefon, internet oraz miesięczny wydatek na jedzenie. A potem zsumuj wszystko, sprawdź ile z tego zostaje z sumy, którą otrzymujesz/albo zarabiasz i odkładaj zamiast na przykład wydawać na imprezy, alkohol i inne rozrywki.
Jeśli nie wydajesz na rozrywki, to po prostu możesz pieniądze odłożyć. Jeśli wydaje ci się, że jest ich za mało na pewno znajdzie się jakaś okazja żeby gdzieś sobie dorobić po studiach. Jeśli palisz, to możesz spróbować rzucić palenie.
Jeśli chcesz zaoszczędzić na studiach, to po prostu ograniczaj się do wydatków, które są niezbędne do życia. Jeśli rodzice opłacają ci np. mieszkanie, albo pokój, a resztę pieniędzy dają na jedzenie, to po prostu kupuj jego niezbędną ilość. Od czasu do czasu wyjdź gdzieś ze znajomymi, ale imprezy raczej w oszczędzaniu nie pomagają, więc to możesz odpuścić. Alkohol też jest drogi, chyba, że preferujesz tanie… Znalezienie pracy też może pomóc w odłożeniu pieniędzy.
U mnie zadziałał budżet tygodniowy, którego nieprzekraczałam, ale jak poszłam do pracy to miałam na przyjemności i na dobre jedzenie i nie musiałam oszczędzać.
Warto spróbować sobie jakoś dorobić. Albo przez internet, albo realnie. Praca – jakakolwiek praca – naprawdę dużo uczy. Ja zanim zacząłem pracować w firmie IT, pracowałem w różnych miejscach fizycznie i dość sporo ciekawych doświadczeń z tego wyniosłem.
Warto dowiedzieć się, czy nie przysługuje Ci jakieś stypendium.
Aby odłożyć trochę pieniędzy, musisz sobie zaplanować jakąś rutynę, tak na spontana nic nie oszczędzisz na studiach i w ogóle w życiu. Warto sobie nawet rozpisać plan i się go trzymać.
Nie jest tajemnicą, że na studiach jakoś trzeba przetrwać. Czynsz, jedzenie, książki, opłaty, dojazd.
Istnieją jednak sposoby, aby zminimalizować finansowe obciążenie związane ze studiami. Oto kilka wskazówek:
1. Zrób swoje badania.
Zanim zdecydujesz się na wybór szkoły, upewnij się, że rozumiesz całkowity koszt uczęszczania do niej. Będziesz musiał wziąć pod uwagę pokój i wyżywienie, książki i materiały, transport i inne różne wydatki. Gdy masz już realistyczne pojęcie o całkowitych kosztach, możesz zacząć szukać sposobów na ich obniżenie. Jeśli jest płatna edukacja w twoim kraju, albo idziesz na prywatną uczelnię, to także koszty czesnego.
2. Ubiegaj się o stypendia.
Jednym ze sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy na studiach jest skorzystanie ze stypendiów. Istnieją stypendia dostępne dla prawie każdego typu studenta, więc nie zakładaj, że nie będziesz się kwalifikować do żadnego. Albo socjalne, albo za dobre wyniki, albo za jakieś osiągnięcia.
3. Lepiej wybrać publiczną, darmową uczelnię od prywatnej, wtedy odchodzi większość opłat.
4. Mieszkaj u rodziców, jeśli masz taką możliwość. Jak nie, to w akademiku.
Jedzenie w domu bywa tańsze niż jedzenie na studiach. Warto też unikać imprez.
Na pewno osoby lubiące imprezy będą wydawać znacznie więcej pieniędzy o tych osób, które wolą spędzać czas wolny w spokoju. Poza tym w ramach oszczędności lepiej wynająć mieszkanie wspólnie z innymi studentami i warto znaleźć sobie jakąś dorywczą pracę.
Jeśli zaś studiujesz w mieście, w którym jest twój dom rodzinny to zostań tam na czas studiów. Rodzice na pewno nie wygonią cię.