Gronkowiec złocisty – przyczyny, objawy, leczenie gronkowca
Sama nazwa gronkowiec złocisty już nie jest przyjemna. Ktoś z was cierpiał na gronkowca? Długo trwało leczenie? Po czym rozpoznaliście, że macie gronkowca? Czy gronkowiec złocisty jest groźny, jak długo się nie leczy?
8 Odpowiedzi
Gronkowiec jest bakterią, która bardzo szybko rozprzestrzenia się.
Można się zarazić gronkowcem złocistym poprzez styczność z zakażonymi przedmiotami. Kontakt z nosicielem i droga kropelkowa to kolejne potencjalny metody zarażenia się.
Według różnych szacunków, aż 10-50 % nosiło, nosi lub będzie nosić tę bakterię.
Widełki te mają dość szeroki zakres, gdyż u wielu osób gronkowiec złocisty nie powoduje zakażeń, a bakteria w organizmie nie daje żadnych objawów.
Bakterie te najczęściej umiejscawiają się w jamie nosowe, gardle, a u kobiet też w okolicach intymnych. Na gronkowca złocistego nie ma szczepionki na tę chwilę i jest on odporny na antybiotyki.
Oczywiście u niektórych gronkowiec złocisty nie ma objawów, a u innych osób ma.
Zakażenie skóry gronkowcem złocistym może powodować tworzenie się czyraków, ropni lub liszajów.
W wyniku gronkowca może też nastąpić np. zapalenie sutka, które może się rozwinąć u kobiet karmiących piersią. Zmiana przybiera zwykle w tej sytuacji czerwoną barwę i dochodzi do przerwania skóry. Jest to bolesne i czasem dochodzi do sączenia się wydzieliny.
Tak zwany jęczmień, czyli ropna infekcja pojawiająca się na powiece, to także skutek zakażenia gronkowcem złocistym.
Objawy jęczmienia to w początkowej fazie zaczerwienienie i swędzenie. W późniejszej fazie występuje opuchlizna powieki, ból i łzawienie. To istotne, by w przypadku jęczmienia nie próbować usunąć go na własną rękę.
Zmiana z reguły znika po tygodniu na skutek pęknięcia bądź wysuszenia.
Leczenie gronkowca złocistego
Gronkowiec złocisty można leczyć, stosując antybiotyki. Niestety, wiele szczepów wytwarza toksyczną panicylazę, która powoduje, że bakterie te są odporne na penicylinę.
Niektóre szczepy są też odporne na inne antybiotyki.
Czy da się zapobiec gronkowcowi złocistemu?
Można próbować. Trzeba prowadzić zdrowy tryb życia, zdrowo się odżywiać, do końca leczyć wszelkie infekcje, unikać papierosów i alkoholu oraz ograniczać kontakt z osobami zarażonymi gronkowcem.
Ważne jest też, aby się wysypiać, niedosypianie może skutkować w wielu chorobach, nie tylko zakażeniu gronkowcem złocistym.
Mój tata miał gronkowca złocistego. Lekarz przepisał mu jakieś antybiotyki i dość długo je brał. Wiem, że długo brał, bo nie mógł pić piwa w tym czasie i widok mojego ojca bez piwa to tak jak niebo bez słońca w bezchmurny dzień 🙂
Dlatego pamiętajcie o tym, że trzeba myć ręce. Witasz się z kimś? Zanim coś zjesz tą ręką, umyj ją. Pod wodą, albo żelem antybakteryjnym.
Prowadzisz auto? Umyj ręce. Kierownica i skrzynia biegów to skarbnica brudu i zarazków. Przetrzyj sobie zobaczysz.
Jedziesz komunikacją miejską – analogicznie.
Mycie rąk zapobiega bardzo wielu chorobom i problemom. Znajdą się pajace, które mówią, że jak będziesz myć ręce, to odporność spada, ale to bzdura.
Przyczyną większości chorób takich jak gronkowiec złocisty jest nie dbanie o higienę i nieprzestrzeganie warunków sanitarnych. Jak masz brudne ręce i jesz nimi to masz choroby gwarantowane prędzej czy później. Dodatkowo jak kroisz surowe mięso na desce, potem jej nie domyjesz i kroisz sobie na niej chleb, też mogą być problemy.
U syna mojego brata gronkowiec objawiał się tym, że w ogóle nie rósł. Zatrzymał się jego wzrost i dopiero po jakimś pół roku się zorientowaliśmy że coś jest nie tak.
Staphylococcus aureus jest Gram-dodatnią, okrągłą bakterią należącą do Firmicutes i jest główną przyczyną poważnych infekcji u ludzi. Jest odpowiedzialna za szeroki zakres infekcji, w tym infekcje skóry i tkanek miękkich, infekcje dróg oddechowych i zatrucia pokarmowe. Może również powodować poważniejsze infekcje, takie jak sepsa, zapalenie wsierdzia i zapalenie kości.
Najczęstszym objawem zakażenia Staphylococcus aureus jest wypełniony ropą wrzód lub ropień. Inne objawy mogą obejmować ból gardła, kaszel i gorączkę. W poważniejszych przypadkach objawy mogą obejmować duszność, dezorientację i ból w klatce piersiowej.
Leczenie zakażenia gronkowcem złocistym obejmuje zazwyczaj antybiotyki. W poważniejszych przypadkach konieczna może być hospitalizacja. Może być również wymagana operacja w celu osuszenia ropnia.
Staphylococcus aureus, znany również jako gronkowiec złocisty, jest rodzajem bakterii, które mogą powodować szereg chorób, od infekcji skórnych do zagrażających życiu stanów, takich jak zapalenie płuc i sepsa. Objawy mogą być różne w zależności od rodzaju infekcji, ale mogą obejmować gorączkę, dreszcze, kaszel i trudności w oddychaniu. Leczenie zazwyczaj obejmuje antybiotyki, chociaż cięższe przypadki mogą wymagać hospitalizacji.