dziecko i nocnik -jak oduczyc dziecko od nocnika
Dziecko i nocnik – czyli jak oduczyć 3 letnie dziecko od korzystania z nocnika ? może macie jakieś pomysły może na wesoło
7 Odpowiedzi
Może to nie jest jakiś super pomysł, ale u mojej siostry poskutkował w mgnieniu oka.
Moja siostra jak była mała też nie chciała nic robić do sedesu tylko nocnik i nocnik, nawet jak byliśmy w gościnie u rodziny to tylko nocnik i już.
A, że moja siostra od małego bała się strasznie pająków i też już nie było siły na nią żeby oduczyć ją od nocnika, mama kupiła takiego sztucznego pająka w sklepie po 5 zł i wsadziła go do tego nocnika. Gdy moja siostra zobaczyła włochatego pająka wpadła w szał, pisk na cały dom, ryk jakby ją ze skóry obdzierali, ale naprawdę od tamtego momentu nawet nie doszła do nocnika bo cały czas pamiętała o tym pająku i mama do niej wtedy powiedziała: widzisz teraz musisz siadać na sedesie żeby Cię pająk nie ugryzł.
Od tamtego momentu był spokój i bała się strasznie nocników.
Może metoda trochę straszna dla dziecka ale nic złego się jej nie stało i siostra ma teraz 18 lat i cały czas się śmiejemy z tej przygody o nocniku. 🙂
Nocnik postawić koło sedesu i stopniowo oswajać dziecko z nowym ,,urządzeniem”. Sadzać, pokazywać, zapoznać. Po kilku takich próbach schować nocnik – dziecko powinno wiedzieć, że tutaj może załatwić swoją potrzebę 🙂
Rodzice dzieci, które znam, przede wszystkim skupiali się na udogodnieniach sedesu- schodkach i nakładce na deskę. Dzieci przez to chętniej chciały korzystać, bo było im znacznie wygodniej. Większość z nich bała się, że wpadną do muszli i zostaną spłukane 🙂
Nakładka na deskę to niegłupi pomysł. Ale ja bym bazowała na podobnej metodzie jak dzieco było uczone, żeby siadać na nocnik, to teraz zamiast nocnika w ten sam sposób mozna go nauczyć żeby mówiło, że chce do toalety a „pan nocnik” zniknął, poszedł na długi spacer. 😀
Metoda straszenia dziecka tak jak ktoś opisał na początku to najgorsze, co można zrobić. Wychowacie pełne lęków i wystraszone wszystkiego dziecko. Powinno się motywować pozytywnie, nie negatywnie. Nie powinno się też dziecku od małego wpajać lęków do istot.
Możecie się dogadać z dzieckiem że jeśli coś chce, to dostanie to, jak przestanie robić do nocnika. A dziecko ciągle coś chce, więc okazji będzie mnóstwo. Można też pokazać dziecku przykład, na przykład dzieci w telewizji które robią do sedesu ani do nocnika.
Odstawienie dziecka od nocnika może być trudnym procesem. Oto kilka wskazówek, które pomogą uczynić to przejście nieco łagodniejszym:
- Zacznij od stopniowego przejścia z korzystania z nocnika na korzystanie z toalety. Może to oznaczać używanie deski sedesowej na toalecie lub po prostu korzystanie z toalety bez deski sedesowej.
- Zachęcaj swoje dziecko do regularnego korzystania z toalety i chwal je, gdy to robi.
- Upewnij się, że Twoje dziecko czuje się komfortowo w toalecie, zanim zaczniesz próbować odzwyczaić je od korzystania z nocnika. Może to oznaczać pozwolenie mu na siedzenie na toalecie bez niczego, lub nawet po prostu siedzenie na toalecie z ubraniem.
- Bądź cierpliwa! Odstawienie dziecka od nocnika jest procesem i może upłynąć trochę czasu zanim będzie ono w pełni komfortowo korzystać z toalety.
Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każde dziecko jest inne i będzie reagować na różne podejścia. Istnieje jednak kilka ogólnych wskazówek, które mogą pomóc w dążeniu do odzwyczajenia dziecka od korzystania z nocnika.
Przede wszystkim ważne jest, aby być cierpliwym i wyrozumiałym dla swojego dziecka. Może ono być oporne na pomysł rezygnacji z nocnika i ważne jest, aby nie zmuszać go do tego. Zamiast tego spróbuj spokojnie i cierpliwie wytłumaczyć im, dlaczego nadszedł czas, aby zacząć korzystać z toalety jak wszyscy inni.
Pomocne może być również zapewnienie im jakiejś zachęty do korzystania z toalety zamiast z nocnika. Może to być w formie tabeli naklejek, gdzie otrzymają naklejkę za każdym razem, gdy pomyślnie skorzystają z toalety. Możesz też pozwolić im wybrać specjalną nagrodę, którą będą mogły otrzymać dopiero po przejściu z nocnika do toalety.
Na koniec pamiętaj, aby chwalić swoje dziecko za każdym razem, gdy użyje toalety zamiast nocnika. Pomoże to wzmocnić pozytywne zachowanie i sprawi, że chętniej będzie to robić dalej.
Jeśli coś jest głupie/straszne/dziwne ale działa… to znaczy, że było warto 🙂