Co jest bezpieczniejsze – ibuprofen czy paracetamol?
Co jest bezpieczniejsze – ibuprofen czy paracetamol? Jaki jest najbezpieczniejszy lek przeciwbólowy? Czy ibuprofen jest bezpieczny? Która z tych substancji jest delikatniejsza dla organizmu? A która tworzy większe ryzyko powikłań?
4 Odpowiedzi
To powszechnie i najczęściej stosowane leki, przez dorosłych i dzieci. Są miedzy nimi podobieństwa, ale też różnice.
Ibuprofen ma znacznie więcej przeciwwskazań niż paracetamol. Częściej powoduje bóle brzucha, zgagę, nudności, wymioty, a nawet bóle głowy czy zawroty. Ibuprofen należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych, których mechanizm działania jest inny w stosunku do paracetamolu. W efekcie, ibuprofen wykazuje działanie przeciwzapalne, którego nie posiada paracetamol. Ogólnie uważa się, że skuteczność paracetamolu i ibuprofenu w leczeniu bólu są podobne. Część badań wykazuje jednak na nieco większą efektywność ibuprofenu jako leku na gorączkę u dzieci i dorosłych.
Paracetamol uznawany jest za bezpieczniejszy środek, zaleca się, aby był pierwszym wyborem w przypadku bólu i gorączki u dzieci. Dopiero przy jego niewystarczającej skuteczności, można sięgnąć po ibuprofen. W ciężkich przypadkach polecany jest kobietom w ciąży i dzieciom do 3 miesiąca życia.
Ibuprofen działa przeciwzapalnie, więc działa trochę bardziej leczniczo. Ale jest też bardziej agresywny dla układu pokarmowego, bardziej ciężkostrawny po prostu.
Paracetamol jest trochę bezpieczniejszy od ibuprofenu. Ale nie działa przeciwzapalnie.
Ibuprofen należy do grupy NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Oznacza to, że skutecznie zwalcza ból, ale również ma działanie przeciwzapalne. Natomiast jest to szkodliwy lek, od którego można dostać trochę więcej chorób niż tylko bycie ciężkostrawnym.
Leki z grupy NLPZ to również Aulin, Dicloberl Retard (co ciekawe, kiedy go po raz pierwszy zastosowałem jakieś 10 lat temu, w ulotce jako działania niepożądane był wyszczególniony zgon od tego leku, teraz kiedy dostałem go po raz drugi, to okazało się, że już to usunęli), należą do tego także Ibum, Nurofen itp.
Wymienione leki, jak również te których tu nie napisałem, upośledzają działanie układu trawiennego. Tzn. blokują powstawanie enzymów COX–1 oraz COX–2. Pierwszy odpowiada za to, że żołądek ma swoje prostaglandyny chroniące go przed kwasem znajdującym się w żołądku. Co za tym idzie, chroni np. przed powstawaniem wrzodów żołądka. COX-2 to nic innego jak enzym, który pojawia się w komórkach kiedy istnieje jakiś stan zapalny.
Oczywiście leki z grupy NLPZ do których zaliczamy Ibuprfen posiadają dużo więcej, bardzo szkodliwych skutków ubocznych. Dlatego paracetamol jest o wiele bezpieczniejszy (pomijając sytuację, w których z jakiegoś powodu np. zdrowotnego dany osobnik nie może go użyć, bo np. niektórych leków nie łączy się ze sobą.
Paracetamol jest o wiele bezpieczniejszy niż ibuprofen. Przy czym paracetamol nie zadziała przeciwzapalnie.