Dlaczego kot ugniata łapkami różne powierzchnie?
Dlaczego kot ugniata łapkami różne powierzchnie? W tym np. moje nogi, albo koc? Co to znaczy, kiedy kot ugniata?
3 Odpowiedzi
Ugniatanie przez kota łapkami ma kilka znaczeń. Jedną z ważniejszych jest znaczenie swojego terytorium. Na kocich opuszkach od spodniej strony znajdują się liczne feromony, które podczas ugniatania powierzchni są po prostu uwalniane. Dla kotów świat zapachów jest ważniejszy od tego co widzą.
Koty ugniatają także, kiedy czują się szczęśliwe i bezpieczne. Związane jest to ich dzieciństwem. Kiedy Twój kotek był malutki, ugniatał łapkami ciało matki podczas ssania, jest to instynktowne zachowanie, które przyspiesza wypływanie mleka. Dlatego ugniatanie jest czasami nazywane „mlecznym krokiem”. Jest to jeden z największych wyrazów miłości, jakie te małe stworzenia mogą okazać swojemu właścicielowi. Kotom ugniatanie zdarza się w różnych sytuacjach, jednak najczęściej ugniatają one miejsce spania koc, czy poduszkę, na której mają zamiar się rozłożyć, a także osobę, najczęściej kolana, czy brzuch w momencie pieszczot i przytulania. W ten sposób koty pokazują więzi przyjaźni, które z daną osobą posiadają.
Kolejna funkcja tej czynności to relaks i odprężenie dla kota. Człowiek też wykonuje pewne czynności dla relaksu, podobnie jest u zwierząt.
Koty ugniatają łapkami często dlatego, że czują się dobrze bądź są zrelaksowane. Chcą też okazać w ten sposób swoje zaufanie i przywiązanie. Niestety często robią to z pazurkami i to już boli. Jednakże nie powinniśmy zganiać kota, kiedy tak nas ugniata, bo to mniej więcej znaczy tyle, co: biegnie do mnie moje własne dziecko, żebym je przytulił, a ja w tym momencie je odpycham i włączam sobie tv. To mniej ta sama zasada, a kot to zapamięta.
Ugniatanie przez kota, to taka jego pozostałość po dzieciństwie. Małe kotki ugniatają podobnie brzuch matki, aby mleko lepiej płynęło. Ugniatanie więc kojarzy im się bardzo dobrze, z ich dzieciństwem. Niestety czasami jak kocię zabrane jest za szybko, to może mieć chorobę sierocą i to ugniatanie może stać się jakby natarczywe, albo nieco inne, więc wtedy należy jakby udać się do behawiorysty.
Koty ugniatają łapkami różne powierzchnie z kilku powodów.
- Instynkt: ugniatanie to zachowanie, które koty wykazują już jako małe kociaki podczas ssania mleka od matki. Ruchy łapkami stymulują przepływ mleka, a koty często zachowują te zachowania w dorosłym życiu, nawet jeśli nie są już karmione mlekiem.
- Markowanie terytorium: koty mają gruczoły zapachowe na poduszkach swoich łap. Gdy ugniatają, zostawiają swój zapach, co jest dla nich formą markowania terytorium.
- Relaks i zadowolenie: ugniatanie może być również oznaką, że kot jest zrelaksowany i zadowolony. Często towarzyszy mu mruczenie.
- Przygotowanie do drzemki: niektóre koty ugniatają przed snem, co jest zachowaniem dziedziczonym po ich dzikich przodkach, którzy musieli ugniatać trawę lub liście, aby stworzyć wygodne miejsce do spania.
- Wyrażanie emocji: wreszcie, ugniatanie może być jednym z sposobów, w jakie koty komunikują swoje emocje. Na przykład, mogą to robić, gdy są podekscytowane lub szczęśliwe.