Znaczenie pszczół – dlaczego pszczoły są ważne dla przyrody?
Ostatnio sporo mówi się o wymieraniu pszczół i o tym, jak ważne są dla przyrody. Dlaczego pszczoły są ważne dla przyrody? Co takiego robią i co się może stać, jeśli ich zabraknie?
11 Odpowiedzi
Znaczenie pszczół jest takie, jak opisała kunegunda.
90% wszystkich żywnościowych zasobów obecnie na świecie to w 82% artykuły spożywcze pochodzenia roślinnego.
Z kolei 77% tych artykułów, czyli ponad 3/4 nigdy by nie powstało, gdyby nie zapylanie roślin przez pszczoły.
Najpopularniejszym zapylaczem roślin na świecie jest pszczoła miodna, która w sumie zapyla ponad połowę wszystkich roślin „spożywczych”.
Po przeliczeniu możemy wywnioskować, że 1/3 ludzkiej żywności zależy od owadów zapylających.
Chyba nikomu nie trzeba przypominać, że pszczoły zapylają rośliny, przez co powstają owoce i przez co rośliny mogą się rozmnażać. Wiadomo, że bez roślin nie przetrwają zwierzęta, a co za tym idzie – także ludzie.
Pszczoły zapylają rośliny i gdyby brakło pszczół i nie mogłyby zapylać roślin, powoli całe życie na ziemi, w tym ludzkość, wymarłyby. Żadne urządzenie czy człowiek na tę chwilę nie są w stanie zastąpić pszczół. Dlatego trzeba dbać o pszczoły. Jak wiecie, że ktoś stosuje opryski szkodzące pszczołom, nie wahajcie się, aby donieść.
Gdy nagle pszczoły wyginęły, ludzkość w ciągu 2-3 lat wyginęłaby razem z nimi. To tyle, nic więcej do powiedzenia. A może nawet szybciej byśmy wyginęli. Pszczoły są niezbędne.
Ciekawostka – obecny minister środowiska Henryk Kowalczyk z PiS dopuścił możliwość stosowania na rzepaku pestycydów czy tam innych środków, które zabijają pszczoły i szkodą środowisku. Tłumaczy to tym, że jest sucho, ale to jest fałszywe tłumaczenie – jak wszystkie tłumaczenia wszystkich ludzi z tej partii.
Lepiej żeby nie było rzepaku, niż żeby nie było pszczół. Ale pewnie dostał kasę od kogo trzeba i mają gdzieś co będzie za parę lat, wtedy on już nie będzie za nic odpowiedzialny.
Pszczoły mają kluczowe znaczenie dla istnienia życia na ziemi. Zapylają rośliny, z których potem są owoce i to utrzymuje cały ekosystem.
Gdyby nagle wszystkie pszczoły na świecie wyginęły, to spora część ludzkości w następującym okresie wymarłaby z głodu.
Dlatego powinno się prowadzić gospodarkę i tryb życia, który jest sprzyjający dla pszczół. Znaczenie pszczół jest ogromne.
Pszczoły są podstawą ekosystemu. Dzięki nim kwitną rośliny. Bez tego powoli cała przyroda zaczęłaby wymierać. A obecne rządy (PiS) dopuściły ponownie do użytku dla rolników środki szkodliwe dla pszczół. Wcześniej pozwolili na wycinkę drzew. Doprowadzą ten kraj do ruiny. Jeszcze wspierają węgiel. Dlaczego Polska ma najgorsze powietrze w Europie? Właśnie dlatego. Niszczy się przyrodę i nie inwestuje w ekologię.
Odpowiedź jest prosta. Pszczoły zapylają rośliny, które potem kwitną, dając owoce i inne wartościowe rzeczy. Gdyby nie pszczoły, nie byłoby owoców i idąc w górę łańcucha pokarmowego – całe życie by wymarło na ziemi z czasem. Pszczoły trzeba szanować i pozwalać im robić swoją robotę. I nie trzeba się ich bać. Ja osobiście trochę się boję os i szerszeni i jak widzę gniazdo, likwiduję gaśnicą.
Pszczoły zapylają kwiaty. Gdyby nie zapalały kwiatów, w krótkim czasie roślinność przestałaby istnieć na świecie. Gdyby roślinność przestała istnieć, my również nie moglibyśmy istnieć.
Dzięki pszczołą rośliny się rozmnażają. Rośliny stanowią bazę ekosystemu na ziemi.
Gdy pszczoła przemieszcza się między kwiatkami, przenosi między nimi pyłki, zapylając je. Gdyby nie ta czynność, nie mielibyśmy kwitnienia w przyrodzie oraz owoców. A to lawinowo doprowadziłoby do katastrofy.
Pszczoły odgrywają niezwykle istotną rolę dla przyrody i ludzkości, pełniąc funkcję jednych z najważniejszych zapylaczy na świecie.
Zapylanie to kluczowy proces dla przetrwania wielu gatunków roślin, w tym tych, które stanowią źródło naszej żywności.
Szacuje się, że około 75% upraw roślin na świecie zależy od zapylania przez owady, a wśród nich dominują pszczoły.
Pszczoły przyczyniają się również do zrównoważonej produkcji żywności, poprawiając jakość i ilość plonów. Bez pszczoły, wiele owoców, warzyw i orzechów mogłoby zniknąć z naszej diety.
Ponadto, poprzez zapylanie roślin, pszczoły wspierają bioróżnorodność i pomagają w utrzymaniu zdrowych ekosystemów.
Zdrowe ekosystemy zapewniają nam nie tylko żywność, ale także czystą wodę, stabilny klimat i ochronę przed katastrofami naturalnymi.
Niestety, pszczoły na całym świecie są zagrożone z powodu zmian klimatycznych, utraty siedlisk, chorób, pestycydów i innych czynników. Dlatego istotne jest, aby chronić te cenne owady i dbać o ich ochronę.