Nietypowe objawy gruźlicy
Jakie są nietypowe objawy gruźlicy? Czym może objawiać się gruźlica? Jakie są pierwszy objawy gruźlicy? Czy można domowo wyleczyć gruźlicę?
2 Odpowiedzi
Objawy gruźlicy ogólnie są nietypowe, przez co bywa ciężka to zdiagnozowania. Choroba ta, kiedy dotyczy płuc, może objawiać się:
- utratą masy ciała,
- brakiem apetytu,
- nawracającymi gorączkami lub stanami podgorączkowymi,
- wzmożoną potliwością w nocy,
- ogólnym osłabieniem,
- kaszlem (który jest najczęstszym objawem gruźlicy płucnej; trwa wówczas powyżej 3 tygodni),
- odkrztuszaniem wydzieliny o charakterze śluzowym, ropnym lub podbarwionej krwią,
- dusznością,
- bólem w klatce piersiowej,
- krwiopluciem,
W przypadku gruźliczego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych pojawiają się takie objawy (głównie neurologiczne), jak:
- silny ból głowy,
- gorączka,
- sztywność karku,
- zaburzenia świadomości,
- wymioty.
Gruźlica dróg moczowo-płciowych może zaś objawiać się poprzez:
- krwiomocz.
Przy gruźlicy kości mogą pojawiać się:
- ból kości,
- patologiczne złamania.
Jak widać – wszystkie te objawy można, tak na dobrą sprawę, skojarzyć z wieloma innymi chorobami.
Z tego, co pamiętam, to pierwszym objawem gruźlicy jest długotrwały kaszel, który początkowo jest suchy; dopiero później pojawia się wydzielina i nasilają dolegliwości. Objaw ten jest dość często lekceważony.
Nie można wyleczyć gruźlicy całkowicie domowo. W każdym przypadku należy skonsultować się z lekarzem. Istnieją jednakże pewne produkty, które mogą być pomocne w leczeniu. Te produkty to:
- mleko (ponieważ zawiera dużo wapnia; najbardziej pomocne jest przy gruźlicy kości),
- pomarańcze (w szczególności z dodatkiem miodu; mogą wówczas odżywić płuca i dodać energii),
- sok z ananasa (ponieważ rozpuszcza śluz i ułatwia odkaszliwanie),
- banany,
- flaszowiec siatkowaty z dodatkiem rodzynek (rewitalizuje organizm).
Gruźlica to choroba zakaźna wywołana przez bakterie z rodzaju Mycobacterium, zwykle Mycobacterium tuberculosis. Typowe objawy gruźlicy obejmują kaszel, gorączkę, utratę wagi, nocne poty i zmęczenie. Jednak gruźlica może również dawać nietypowe objawy, które nie są tak łatwo rozpoznawane. Oto niektóre z nich:
1. Gruźlica pozapłucna: gruźlica może dotknąć inne narządy niż płuca, takie jak układ kostno-stawowy, układ nerwowy, układ moczowo-płciowy, skórę i inne. W związku z tym objawy mogą być różne w zależności od zajętego narządu, np. ból stawów, powiększenie węzłów chłonnych, zawroty głowy czy zmiany skórne.
2. Objawy ze strony układu pokarmowego: gruźlica może również dotknąć układu pokarmowego, powodując objawy takie jak ból brzucha, nudności, wymioty, utrata apetytu i biegunka.
3. Objawy neurologiczne: gruźlica ośrodkowego układu nerwowego może powodować objawy takie jak bóle głowy, drgawki, zaburzenia widzenia, zawroty głowy, utratę równowagi i zmiany w zachowaniu.
4. Objawy ze strony układu moczowego: gruźlica układu moczowego może powodować objawy takie jak ból podczas oddawania moczu, częste oddawanie moczu, krew w moczu i ból w okolicy lędźwiowej.
5. Objawy ze strony układu sercowo-naczyniowego: gruźlica serca może powodować objawy takie jak duszności, ból w klatce piersiowej, obrzęk nóg i niebieskie zabarwienie skóry.
Ważne jest, aby pamiętać, że nietypowe objawy gruźlicy mogą być różne w zależności od zajętego narządu. Jeśli podejrzewasz gruźlicę, należy skonsultować się z lekarzem w celu postawienia diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia.