Mszyce na kwiatkach – sposoby na mszyce
W tym roku miałam ogromny problem z mszycami w ogrodzie. Praktycznie na wszystkich kwiatkach miałam tych nieproszonych gości. Kwiatki z jednej doniczki zostały całkowicie zniszczone, ale reszta roślin przeżyła to. Czy ktoś zna jakiś skuteczny sposób na pozbycie się mszyc z roślin?
15 Odpowiedzi
domowe sposoby na mszyce (cytat)
preparat na mszyce z czosnku – wyciąg (200 g roztartych nasion zalać 10 l wody i pozostawić na 24 godziny) oraz wywar (wyciąg gotować przez 20 minut). Stosuje się je bez rozcieńczania, także przeciwko innym szkodnikom oraz chorobom roślin;
preparat na mszyce z cebuli – wywar (75 g pociętej cebuli zalać 10 l wody i gotować przez 30 minut) stosuje się bez rozcieńczania, również przeciwko chorobom grzybowym;
preparat na mszyce z mniszka lekarskiego (mleczu) – wyciąg (400 g liści zalać 10 l wody i zostawić na trzy godziny) stosuje się bez rozcieńczania; niszczy również inne szkodniki;
Jest wiele metod. Można przygotować jakiś preparat/wyciąg na mszyce samodzielnie, są receptury w internecie. Np. wywar z cebuli, albo wyciąg z czosnku może pomóc na mszyce. Oczywiście to jako domowe metody na mszyce.
Można kupić w sklepie preparat na mszyce, są takie preparaty i nie są drogie.
Inna opcja to posadzenie w pobliżu roślin odstraszających mszyce. Mszyce odstraszają cebula, czosnek, lawenda, mięta.
Widoczne skutki przynosi uprawa współrzędna warzyw wraz z roślinami, które odstraszają mszyce, czyli wspólne sadzenie tych roślin na grządkach z innymi warzywami.
Jako domowe sposoby na mszyce warto też stosować opryski z mleka lub szarego mydła.
My w zeszłym roku na mszyce użyliśmy substral i pomogło. Mszyce zniknęły. Tylko trzeba stosować się do zaleceń stosowania, inaczej może nie pomóc.
U mnie mszyce na kwiatkach to był bardzo częsty problem. Próbowałam wielu domowych metod – jedna metoda na mszyce od teściowej niby super skuteczna, sama teściowa nadzorowała. Inną metodę na mszyce poleciła mi koleżanka i straciłam przez to dwa kwiatki.
W końcu kupiłam jakiś preparat, nie mogę sobie teraz przypomnieć nazwy. I pomogło. Ale też jeden kwiatek jakby ucierpiał trochę. Tak więc nie ma uniwersalnej metody na mszyce, trzeba próbować co jest pod ręką.
Mszyce to poważny problem. Kupiłem w jakimś markecie budowlanym środek na mszyce i inne szkodniki, jakiś naturalny. Popsikałem tym kwiatki ze 2-3 wieczory z rzędu i mszyc jakby mniej, ale niestety nie pozbyłem się ich w 100 procentach – ciągle nowe przylatują.
Ja też kupiłam w markecie budowlanym jakiś specjalny spray – przez trzy wieczory z rzędu popsikałam tym zakażoną roślinę i na szczęście pozbyłam się tego robactwa. Z mszycami jest taka zasada – im szybciej się ich pozbędziesz tym lepiej:)
Tutaj macie sposób na mszyce na kwiatkach:
W filmiku jest objaśnione, jak przygotować dobry oprysk na mszyce.
A na tym filmiku jest sposób na mszyce i przędziorki:
Nam mszyce i inne robale już dwa razy zniszczyły kwiatki – nie wszystkie, tylko te zarażone. Ale wtedy nie znaliśmy jeszcze tych metod na mszyce pokazanych w filmikach.
Dajesz czadu miotaczem ognia na kwiatki i śladu po mszycach nie będzie. Tylko musisz uważać, aby firanki Ci się nie zapaliły, albo zasłonki czy rolety.
Miotacz ognia też nie jest łatwo kupić współcześnie.
Jak tylko zauważysz pierwsze mszyce to jak najszybciej kup w kwiaciarni lub jakimś sklepie budowlanym np. obi, mrówka, leroy merlin itd. specjalny środek na mszyce. Postępuj zgodnie ze wskazówkami stosowania na opakowaniu. W przypadku walki z mszycami liczy się czas. Im szybciej zadziałasz tym szybciej je pokonasz i uratujesz rośliny.
Jak tylko zauważysz mszyce na kwiatkach to opłukaj całego kwiatka pod bieżącą wodą, np. pod prysznicem. To może pomóc. Jak nie to można kupić specjalny spray. Spryskuje się nim miejsca z mszycami.
Na mszyce trzeba jak najszybciej reagować. Ja jak tylko początki tej zarazy zauważyłam to przystąpiłam do walki. Kupiłam odpowiedni środek w markecie ogrodniczym. Szybko przystąpiłam do pryskania i pokonałam mszyce. Warto uzbroić się w cierpliwość podczas walki z mszycami.
Podobno akacja może powodować pojawienie się mszyc, ale nie wiem, ile w tym prawdy, a ile zabobonów.
Najlepszym sposobem na pozbycie się mszyc w kwiatach jest zastosowanie kombinacji środków zapobiegawczych i zabiegów owadobójczych.
Środki zapobiegawcze:
1. Usuń wszystkie zainfekowane rośliny z ogrodu i pozbądź się ich w odpowiedni sposób.
2. Regularnie sprawdzaj ogród pod kątem oznak inwazji mszyc, takich jak więdnące i zniekształcone liście.
3. Zachęcaj pożyteczne owady, które żywią się mszycami, takie jak biedronki, lakowce i bzygowate.
4. Sadzić w ogrodzie różne kwiaty, aby zmniejszyć ryzyko inwazji mszyc.
Zabiegi owadobójcze:
1. Spryskaj swoje kwiaty roztworem mydła owadobójczego lub oleju neem.
2. Użyj olejów ogrodniczych, takich jak olej mineralny, aby zdusić mszyce.
3. Zastosuj systemowy środek owadobójczy, taki jak imidakloprid, do gleby wokół dotkniętych roślin.
4. Wprowadzić naturalne drapieżniki, takie jak muszki mszycowe, aby pomóc w kontroli populacji mszyc.
Ważne jest, aby pamiętać, że te zabiegi powinny być stosowane tylko w razie potrzeby, ponieważ nadmierne użycie może być szkodliwe dla środowiska.
Ja walczyłam z mszycami ze 3 miesiące, aż w końcu zatrudniłam do tego firmę ogrodniczą i za rozsądną cenę pozbyli się dla mnie problemu i dali mi kilka cennych wskazówek.
Dobre jest sadzenie kwiatów odpornych na mszyce, takich jak nagietki, petunie lub cynnie. Ważne jest regularne przycinanie i przerzedzanie nadmiernie zagęszczonych roślin, ponieważ pomaga to ograniczyć populację mszyc.
Jedną ze skutecznych metod pozbycia się mszyc jest spryskanie zaatakowanych roślin silnym strumieniem wody, który strąci mszyce z kwiatów. Można to robić raz lub dwa razy w tygodniu, aby utrzymać populację mszyc w ryzach. Dodatkowo można stosować mydła owadobójcze i oleje ogrodnicze, jednak powinny być one stosowane tylko w ostateczności, ponieważ mogą zaszkodzić pożytecznym owadom, a także spowodować uszkodzenia roślin.
Wreszcie, wprowadzenie pożytecznych owadów, takich jak biedronki, może pomóc.