Jak przepisać długi na kogoś innego? Czy można?
Mam w rodzinie kogoś, kto narobił mi długów, ponieważ otworzył działalność na moje nazwisko (za moją zgodą oczywiście). Biznes nie wyszedł, zostały długi, ta osoba nie zamierza spłacać, ale może wziąć na siebie, żebym nie miał problemów. Dałoby się to jakoś przepisać?
15 Odpowiedzi
Prawdopodobnie można, ale będziesz musiał wynająć notariusza, co kosztuje, i mieć zgodę nie tylko osoby, na którą przepisujesz, ale też wierzyciela. Raczej bez zgody wierzyciela nie można robić takich rzeczy.
Możesz zawrzeć umowę o przejęcie długu, ale musisz mieć na to zgodę wierzycieli, żeby się całkowicie uwolnić. Jeśli wierzyciele się nie zgodzą, to nadal mogą dochodzić długu od Ciebie, ale Ty możesz wtedy dochodzić odszkodowania od tego członka rodziny. Notariusz do takiej umowy nie jest potrzebny. Wystarczy to zrobić samemu na piśmie
Aby przepisać dług na kogoś innego, musi na to wyrazić zgodę wierzyciel, a nie wyrazi zgody, jeśli nie będzie widział, że osoba, na którą jest przepisywane, ma kasę i zamierza spłacać. Marne szanse.
Bez zgody wierzyciela nie przepiszesz długów na kogoś innego, a masz marne szanse, że wierzyciel się zgodzi na takie coś, jeśli potrafi logicznie myśleć.
Bo jeśli osoba, która bierze na siebie twój dług, zamierza go spłacić, to po co ma formalnie brać go na siebie i ponosić koszta notarialne? Może dać Ci kasę, abyś ty spłacił. Jeśli będziesz spłacać i się dogadasz z wierzycielem, to nie będziesz mieć na głowie komornika, więc nie ma żadnych logicznych argumentów za przepisywaniem długu na kogoś innego.
Notarialnie, ale jeśli nie ma intencji spłacania tego długu, to twój członek rodziny musi być dobrym aktorem i mieć środki na notariusza. Ja jako wierzyciel nie pozwoliłbym na coś takiego.
Można przepisać długi na kogoś innego notarialnie, ale musisz mieć na to zgodę wierzyciela i o ile wierzyciel nie będzie mieć pewności, że ktoś inny spłaci za Ciebie, nie ma szans na przepisanie długu na kogoś innego.
Teoretycznie można przepisać długi na kogoś innego, nie ma jakichś ograniczeń prawnych w tej kwestii. Musi być tylko zgoda wszystkich stron zainteresowanych – dłużnika, wierzyciela i osoby, na którą dług będzie przepisany. O szczegóły najlepiej dopytać w kancelarii notarialnej, w której byście to robili.
Można przepisać długi na kogoś innego, ale musi być na to wyraźna zgoda wszystkich stron zainteresowanych i trzeba to zrobić najlepiej notarialnie. Chociaż bez notariusza prawdopodobnie też da radę, tylko trzeba podpisać odpowiednią umowę, która jasno mówi o zasadach przepisania tych długów na kogoś innego.
Ale kto chciałby wziać na siebie długi, to nielogiczne, jak ktoś chce na siebie wziąć twój dług, to równie dobrze może go zacząć spłacać, gdy ten dług jest na Ciebie.
Gdybym ja była wierzycielem i ktoś by chciał żeby przepisać długi na kogoś innego, oznaczałoby to dla mnie, że są przepisywane na kogoś, kto i tak nie spłaci, ale jemu to obojętne.
Nie ma przepisów prawnych, które zabraniałyby przepisać długi na kogoś innego. Tak więc można to zrobić. Ale trzeba to zrobić notarialnie, tzn. ja na miejscu wierzyciela chciałbym to zrobić notarialnie.
Na pewno w tej procedurze będzie konieczna zgoda każdej ze stron uczestniczących w postępowaniu dotyczącym zadłużenia.
Mój znajomy przepisywał długo na swojego brata, bo długów narobił jego brat, a nie ona sam. I brat spłaca. Byli u notariusza aby przepisać te długi i ileś tam zapłacili za to. Chyba 200 zł.
Jak dla mnie, aby przepisać długi na kogoś innego, trzeba poddać hipnozie osobę, u której jest się zadłużonym, notariusza oraz osobę, na którą przepisujesz. Inaczej nie wyobrażam sobie, aby ktoś wziął na siebie czyjeś długi.
Teoretycznie prawo nie zabrania przepisania długów na kogoś innego. W praktyce jeszcze nigdy nie spotkałem się z czymś takim. Oczywiście nie oznacza to, że nikt nigdy nie przepisał długów na kogoś innego, może była taka sytuacja.
Z tego co się orientuję to potrzebny notariusz. Do tego zgoda wierzyciela na przepisanie długu oraz zgoda osoby, na którą ten dług ma być przepisany. Lepiej najpierw umówić się do notariusza, by zapytać go o opinię i co zrobić krok po kroku.
Każda ze stron musi wyrazić zgodę na przepisanie długu, wtedy jest to możliwe. Nie możesz przepisać długu na kogoś, jeśli wierzyciel lub dłużnik nie wyrażają na to zgody.
Jeśli chcesz przepisać na kogoś innego swoje długi to musi ten ktoś wyrazić ku temu chęć oraz potrzebna jest zgoda wierzyciela. Jeśli wszyscy mówią TAK to należy udać się do notariusza.