Jak sprawdzić twardość wody
W jaki sposób mogę sprawdzić poziom twardości mojej wody? W instrukcji do zmywarki jest napisane, że trzeba ją dostosować w zależności od twardości wody.
13 Odpowiedzi
W warunkach domowych za pomocą testów kropelkowych ale możesz też jechać do laboratorium lub stacji badawczych czy po prostu do wodociągów i tam przeprowadzają dokładne badania – skład chemiczny wody itd lub może spróbuj znaleźć w internecie informacje o wodzie w twoim regionie np w Kielcach wodociągi podają badania odnoście składu wody itd nie wiem jak jest w innych miastach ale domyślam się że podobnie.
Możesz zadzwonić do lokalnego zakładu komunalnego czy gdzieś tam gdzie są odpowiedzialni za twardość wody i zapytać. Są też chyba sprzedawane specjalne testy na twardość wody.
Są specjalne testery twardości wody, można kupić na allegro, w leroy merlin, prawdopodobnie też w obi i różnych sklepach lokalnych i internetowych o podobnej tematyce. Są różnorakie testery, tańsze i droższe, na jeden test wystarczy jakiś najtańszy.
Najlepiej po prostu kupić sobie test twardości wody, wtedy będziesz dokładnie wiedzieć, jaką masz twardość wody. Nie są drogie i warto sprawdzić, jak twardą masz wodę, aby np. wiedzieć, czy do pralki często używać odkamieniacz, ile soli sypać do zmywarki.
Możesz zrobić test na twardość wody, jak sugerowano wyżej, albo zadzwonić do lokalnego zakładu komunalnego lub podobnego zakładu, który jest odpowiedzialny za dystrybucję wody (tam, gdzie płacisz rachunki za wodę). Mają obowiązek poinformować Cię, jaka jest twardość wody w twojej okolicy.
Warto znać twardość wody, szczególnie jeśli ma się zmywarkę, jest to bardzo istotne, aby dopasować ilość soli do zmywarki.
Kup sobie czajnik elektryczny i zobacz, jak szybko kamień Ci się osadza. Jak po paru gotowaniach już jest cały w kamieniu, to znaczy że masz ekstremalnie duży poziom kamienia. Jak kamień będzie po ok. 20-30 gotowaniach, to średni. Jak dopiero po około 100 gotowaniach, to masz mało kamienia w wodzie.
W czajnikach elektrycznych ze szklaną obudową najlepiej widać, jak szybko się osadza kamień. W takim zwykłym metalowym czajniku, jak się codziennie nie widzi progresu kamienia, to ciężko sprawdzić, jaki jest poziom twardości. Oczywiście najlepiej mieć jakieś porównanie do kogoś, kto też ma taki szklany czajnik. I wtedy mniej więcej da się oszacować, jaka jest twardość wody.
Niezależnie, jak twardą wodę macie, polecam wam dzbanek brita:
Oczyszczanie wody pitnej z kamienia i innych szkodliwych substancji
Oczyści wodę z kamienia, chloru i niektórych innych substancji. Woda jest smaczniejsza, herbata czy kawa potem jest smaczniejsza. Zmniejszacie ryzyko kamienia na nerkach, w czajniku szybciej wam będzie się zagotowywać woda. Każdy powinien mieć taki dzbanek w domu.
Ten dzbanek powyżej ma pojemność akurat, nie radziłabym wam kupować mniejszych. Wysyłka była bardzo szybka, na drugi dzień już był u nas. Pokazuje, kiedy trzeba wymienić filtr. Łatwo go „uruchomić”.
Tutaj macie filmik na temat temat tego, jak sprawdzić twardość wody / jak określić twardość wody.
Tutaj inny film, też dotyczy on twardości wody.
To, co amanda pisze, to prawda, też mam taki dzbanek.
W internecie można kupić sobie tester twardości wody. Nie kosztuje dużo. Warto kupić i sprawdzić. Ja właśnie sobie zamówiłam. Ciekawe co mi wyjdzie. Podejrzewam, że mam twardą wodę, ponieważ sporo kamienia odkłada mi się w czajniku elektrycznym.
Najlepiej kupić tester twardości wody. Tani, łatwo dostępny – w internecie. Ja właśnie zamówiłam sobie taki tester i też sprawdzę twardość wody w moim kranie.
Specjalne testy można kupić, są bardzo tanio i łatwe w użyciu. Albo możesz zadzwonić do zakładu wodno-kanalizacyjnego, może dysponują danymi na ten temat.
Dokładnie, możesz zakupić zestaw do testów twardości wody, które są dostępne w sklepach z artykułami do domu lub online. Zestaw ten zazwyczaj zawiera paski, które zmieniają kolor po zanurzeniu w wodzie. Kolor ten odpowiada określonej twardości wody.
U nas był problem z twardą wodą, założyliśmy zmiękczacz na wejściu i problem z głowy.
Twardość wody możesz zauważyć także na podstawie osadu na naczyniach, czy szybkim zużyciu sprzętów domowych. Twarda woda powoduje białe plamy i osady na szklankach i garnkach.