W jaki sposób zdaniem psychologa społecznego powstają stereotypy?
Pytanie – w jaki sposób zdaniem psychologa społecznego powstają stereotypy? Czy potraficie odpowiedzieć na to pytanie? Jak powstają stereotypy zdaniem psychologa społecznego?
6 Odpowiedzi
Psycholog społeczny jak sama nazwa wskazuje – pracuje dla Państwa. Przeważnie taka osoba nie zarabia dużo i nie chce jej się wkładać tyle serca w pracę, ile włożyłaby w swój prywatny biznes. Takie osoby są przeważnie starsze i zmęczone życiem, wszystko już widziały, dlatego uważają, że mają prawo być oschłe i nieprzyjemne.
Nie zgodzę się z tym, że psycholog społeczny pracuje dla państwa. Jest duża grupa psychologów, którzy zajmują się zjawiskiem społeczeństwa i zauważają bardzow ażne tendencje, których nie mogliby publikować, jeśli działaliby dla instytucji państwowych.
Jeśli chodzi o opinię tej grupy badaczy na temat stereotypów, to mogę się założyć, że jest wiele teorii na ten temat.
Akurat nie jestem psychologiem społecznym. Ale jak już miałbym się wypowiedzieć, to stereotypy powstają z jakieś takiej dziwnej społecznej propagandy. Jak ludzie oceniają coś nie patrząc na fakty tylko na przekonania i emocje.
Tworzenie stereotypów jest skłonnością człowieka do upraszczania przedmiotów lub podmiotów na niekorzyść tych przedmiotów lub podmiotów. Ma to wpływ z tym, że przeciętny człowiek nie jest w stanie przetworzyć wszystkich informacji, jakie docierają do niego ze świata. To jest taki ogólny pogląd.
Stereotypy zazwyczaj oparte są na niepełnej wiedzy na temat pewnych ludzi lub faktów oraz na fałszywych przekonaniach o świecie. Nierzadko utrwalane są przez tradycję i trudno podlegają zmianom, a w szczególności odrzuceniu.
Z punktu widzenia psychologa społecznego właśnie tradycja może tworzyć i umacniać stereotypy. A także może to być w wyniku propagandy rządowej. Obecny rząd polski robi masową propagandę w TVP szerząc wszelkie możliwe stereotypy, szczując na siebie ludzi, rozpowiadają kłamstwa na każdy temat. Jeśli macie w rodzinie kogoś, kto ogląda TVP, zróbcie wszystko, aby przełączyli kanał. Na jakikolwiek inny.
Zazwyczaj w kwestii danego stereotypu jest ziarno prawdy, tzn. powiedzmy że jest stereotyp, że księża to pedofile.
Nie piszę tego z perspektywy katolika, tylko ateisty. Ateistą jestem, gdyż nie wyobrażam sobie nie być, wiedząc tyle na temat różnych religii, historii, zwyczajów, nauki, ewolucji, pochodzenia człowieka i wszechświata. Religia i kościół były potrzebne 1000 lat temu, ale nie teraz. Instytucja ta hamuje rozwój ludzkości – tak samo inne religie.
Stereotyp księdza pedofila wziął się stąd, iż nagłośniono kilkanaście lub kilkadziesiąt spraw pedofilskich wśród księży w kilku lub kilkunastu krajach.
Niemniej jednak tyle samo pedofili jest wśród dorosłych mężczyzn nie będących księżami i znaczna większość księży nie jest pedofilami. Więc stereotyp, że przeciętny ksiądz to pedofil, jest fałszywy.
Psycholog społeczny patrzy na zjawiska masowe i zjawiska społeczne, więc będzie skupiał się na zjawiskach społecznych. Na pewno religie są bardzo dużym źródłem stereotypów, gdyż nierzadko w przeszłości szerzono fałszywe poglądy, aby kościół miał monopol na wiedzę i władzę.
Np. w przeszłości kościół głosił stereotyp, że jak jakaś kobieta się wyróżnia, jest mądrzejsza od reszty, to jest czarownicą i trzeba ją spalić.
Rządy totalitarne i autorytarne w przeszłości napędzały stereotypy zwiększające nienawiść do mniejszości narodowych. Bazowano na tym, że mniejszości mówiły innym językiem, miały inną religię. Przy okazji trzeba było odwrócić uwagę ogółu od innych problemów, dlatego skupiano się na nienawiści do mniejszości – najbardziej ucierpiała mniejszość żydowska.
Do dziś jest wiele osób w krajach rozwiniętych, którzy wierzą, że światem rządzi jakaś grupka bogatych Żydów. Jest to napędzane głównie przez media prawicowe i rządy prawicowe.
Psycholodzy społeczni uważają, że stereotypy powstają jako wynik procesów poznawczych, które pomagają nam porządkować i upraszczać informacje o świecie. Są to uproszczone obrazy, które tworzymy o grupach ludzi. Istnieją trzy główne teorie dotyczące powstawania stereotypów:
1. Teoria kategoryzacji – twierdzi, że ludzie naturalnie grupują obiekty i osoby, aby usprawnić proces przetwarzania informacji. Niestety, prowadzi to do upraszczania i generalizacji o grupach.
2. Teoria uczenia społecznego – sugeruje, że stereotypy są wynikiem wychowania i wpływu społecznego. Uczymy się stereotypów od rodziców, nauczycieli, mediów i innych źródeł informacji.
3. Teoria konfliktu – mówi, że stereotypy powstają jako wynik konfliktów między grupami. Kiedy grupy konkurują o zasoby, mogą powstać negatywne stereotypy o „innej” grupie.
Ważne jest, aby pamiętać, że stereotypy rzadko są dokładne i często prowadzą do uprzedzeń i dyskryminacji.
Co ty w ogóle gadasz człowieku, sam potrzebujesz wizyty od psychologa. „Psycholodzy społeczni to zazwyczaj osoby starsze” – a w młodszym wieku to kim są, operatorami koparek?
Nie o to chodzi w ogóle w pytaniu. Nie o żadne zarobki, postawy, tylko o perspektywę naukową psychologa społecznego.