W którym roku zaczęto wykorzystywać gaz ziemny i LPG?
W którym roku zaczęto wykorzystywać gaz ziemny i LPG? Kto jako pierwszy zaczął stosować gaz ziemny? W którym kraju rozpoczęto wykorzystywanie gazu najpierw? Kiedy zaczęto używać gazu ziemnego i gazu propan-butan? Jakie było pierwsze zastosowanie tych gazów?
4 Odpowiedzi
Niemiecki inżynier i przedsiębiorca Karl Paul Gottfried von Linde w 1873 roku wykorzystał ciekły gaz ziemny w pierwszym urządzeniu chłodzącym w Europie.
Co do gazu LPG, po raz pierwszy został wykorzystany dopiero w roku 1918, kiedy to zastosowano go jako paliwo do lamp lutowniczych i cięcia metali.
Historia gazownictwa sięga nawet jeszcze wcześniej, ale to już nie gaz ziemny i LPG, tylko produkowany z węgla.
W 1684 oku John Clayton wynalazł proces prażenia węgla bez powietrza. Dzięki temu Anglia później została kolebką gazownictwa klasycznego, które opierało się o produkcję gazu z węgla kamiennego.
W 1721 roku polski jezuita i przyrodnik Gabriela Rzączyński wspomina o ropie naftowej i gazie w okolicach Krosna i Iwonicza. Ale Polska była krajem, gdzie bardzo hamowano wszelkie inwencje i kreatywność. Na zachodzie to szło lepiej, gdyż protestantyzm bardziej wspierał rozwój, przedsiębiorczość i dobrą naturę ludzką. Tutaj w Polsce największą cnotą była oficjalnie bieda, a wszyscy dusili kasę w skarpetach i wyzywali na Żydów.
W 1792 roku powstał prototyp butli gazowej. Butla była zrobiona ze świńskiego pęcherza. Wypełniono ją gazem i dodano rurkę, z której wychodził płomień.
Wynalazek ten jest autorstwa szkoda, Sir Williama Murdoch’a. Był to szkocki inżynier znany z zastosowania gazu do oświetlenia pomieszczeń. Ale nadal mówimy tutaj o tym gazie węglowym.
W 1802 oświetlono lampami jakiś zakład – to też Murdoch. W 1807 oświetlono ulice Londynu gazem.
W 1813 powstała gazownia w Londynie.
Później na przestrzeni XIX wieku budowano kolejne gazownie, w tym w USA.
W 1830 roku pierwsza latarnia gazowa zapłonęła w Krakowie. Wciągu kolejnych 20 lat rozprzestrzeniało się to w innych miastach dzisiejszej Polski.
W 1853 roku lampę naftową wynalazł farmaceuta i przedsiębiorca, społecznik – Ignacy Łukasiewicz. Był to jeden z bardzo niewielu Polaków żyjących na terenie Polski, który czegoś dokonał. Większość Polaków żyło zazwyczaj we Francji, Niemczech, Anglii, USA i wtedy czegoś dokonywali.
Może sprzyjało to, że byliśmy pod zaborami.
W 1868 roku miała miejsce pierwsze kąpiel w wodzie ogrzanej gazem – piecykiem gazowym. Anglik Benjamina Waddy Maughan był wynalazkiem piecyka gazowego.
Później już zaczęły powstawać kuchenki i zaczęło się to rozpowszechniać.
LPG został uzyskany po raz pierwszy w roku 1910 – jest to zasługa Waltera Snellinga. W handlu pojawił się po raz pierwszy w tuż przed pierwszą Wojną Światową, w roku 1912 – sprzedawano go jako wygodne i bezpieczne paliwo do przenośnych kuchenek gazowych.
Walter Otheman Snelling urodził się 13 grudnia 1880 w Waszyngtonie i zmarł 10 września 1965 w Allentown. Był amerykańskich chemikiem, a także ekspertem w zakresie materiałów wybuchowych. Odkrył nie tylko LPG, ale też propan. Nagrodzony został medalem Edward Longstreth.
Gaz ziemny i LPG (skroplony gaz propan-butan) to dwa różne rodzaje paliw gazowych, które zaczęto wykorzystywać w różnych okresach historii.
Gaz ziemny jest wykorzystywany od wieków, ale jego szerokie zastosowanie komercyjne rozpoczęło się w XIX wieku. W 1821 roku w Fredonii w stanie Nowy Jork, William Hart wywiercił pierwszy udany gazociąg, który dostarczał gaz ziemny do pobliskich domów i fabryki. W kolejnych dekadach technologia dystrybucji gazu uległa znacznemu usprawnieniu i gaz ziemny zaczął być powszechnie wykorzystywany jako źródło energii.
LPG, natomiast, zaczął być komercyjnie wykorzystywany w latach 1910-1920. Wcześniej, w procesie destylacji ropy naftowej, propan i butan, które są głównymi składnikami LPG, były uważane za produkty uboczne i często były wypalane jako odpad. Wprowadzenie skroplonego gazu propan-butan jako paliwa zaczęło nabierać na znaczeniu, gdy zrozumiano, że może on służyć jako wygodne, czyste i wydajne źródło energii.
Mimo że oba te paliwa mają długą historię użytkowania, ich popularność i zastosowanie znacząco wzrosły w XX wieku dzięki rozwojowi technologii i infrastruktury.