Gdzie jest trudniej – uniwersytet czy politechnika?
Gdzie jest trudniej – uniwersytet czy politechnika? Gdzie wy studiujecie? Czy jest ciężko na waszej uczelni? Czy znacie ludzi na innych uczelniach?
3 Odpowiedzi
Uniwersytet to uczelnia głównie humanistyczna, chyba, że mówimy o uniwersytecie medycznym, politechnika natomiast jest techniczna. Wszystko zależy od tego z jakich przedmiotów kto jest dobry.
Ostatnio coraz większym zainteresowaniem cieszy się politechnika, ze względu na większe możliwości podjęcia pracy, po kierunkach technicznych. Ale studia te są o wiele trudniejsze niż kierunki takie jak oferuje nam uniwersytet czyli wszelkiego rodzaju filologie- anglistyka czy germanistyka.
Na politechnice musisz być umysłem ścisłym. Mam znajomych i mówią, że czasem jest naprawdę ciężko. Po pierwszym roku jest duży przesiew, zostają najlepsi. Ale z drugiej strony nie ma co się zrażać i trzeba próbować. Idź na taki kierunek, który naprawdę Cie pasjonuje, gdzie będą przedmioty, z którym jesteś dobry/dobra.
Katarzyna III a co z kierunkami ścisłymi na Uniwerkach? Matematyka, fizyka, chemia, biotechnologia, informatyka, bioinformatyka albo MISMaP!!! (To tylko przykłady, a jest więcej). To są kierunki ścisłe i to nie oznacza, że mają gorszy poziom niż Politechniki, albo, że ich tam w ogóle nie ma. Na Uniwerkach przecież jest pełno ścisłych kierunków.
A chemia na poli jest łatwiejsza niż na Uniwersytecie, głównie dlatego, że obejmuje znacznie więcej przedmiotów typowo inżyniersko-technicznych, takich jak przykładowo technologia chemiczna. W pracy mój przełożony jest po politechnice, a jak się okazuje on potrafi zaprojektować np. jak stworzyć i połączyć dane rzeczy, aby powstało piwo. Dokładniej, jest on w stanie projektować różne systemy, które na to pozwalają. Natomiast to co ja robię, on z kolei uważa za trudniejsze. Ale nie ma reguły.
Oj, co za pytanie. Na to nie ma jasnej odpowiedzi, wszystko zależy od tego, co kto lubi, w czym jest lepszy i do czego się bardziej przyłoży. Moim zdaniem np. medycyna na WUM (Uniwersystet) jest całkiem łatwa, jak już się przejdzie przez histopatologię i anatomię – ach, te słynne szpilki! Ale potem to bez problemu.
Ale ogólnie jest tak: wiele osób uważa, że poszczególne kierunki są trudne. Na przykład kierunki ścisłe (matematyka, informatyka, fizyka, chemia) są uważane za trudne niezależnie od tego, czy są na uniwersytecie czy na politechnice. Kierunków humanistycznych po prostu na politechnice nie znajdziemy, ale to nie znaczy, że za ich sprawą cały uniwersytet stał się łatwiejszy.
Ogólnie, nie zgadzam się z Karoliną III, bo jednak uniwerek nie równa się kierunek humanistyczny. No sorry, ale nie, a mówię to na doktoracie na studiach ścisłych.
Tak czy inaczej, co jest trudniejsze, to zależy tylko od ciebie. Ja osobiście radzę wybierać kierunek i poznać to, co oferuje (przedmioty, działy, cokolwiek, co będzie wypisane w nformatorze), a nie kierować się opiniami na temat uniwersystetu i politechniki.